Hidrotermal yöntemle sentezlenen nano metal oksitlerin fotokatalitik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of photocatalytic activity of hydrothermally synthesized nano metal oxides
- Tez No: 300850
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SINAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasında nano metal oksit parçacıklarının varlığında iki tip boyanın(Malahit Yeşili ve Titan Sarısı) fotokatalitik bozundurulması incelendi. Her iki katalizör hidrotermal olarak sentezlendi ve X ışınları kırınımı (XRD), Braun-Emmet-Teller(BET) N2 adsorbsiyon analizi ve geçirimli elektron mikroskobu (TEM) ile karakterize edildi. TEM görüntülerine göre, SnO2 nano parçacıkları boyutu yaklaşık olarak 4 nm ve ZnO nano parçacıkların boyutu 30 nm civarındadır. Nano boyuttaki katalizörlerin etkisini ortaya koymak için yığın (nano olamayan) metal oksit kullanarak ve katalizörsüz deneyler yapıldı. Fotokatalitik bozundurma reaksiyonları farklı katalizör miktarları, çeşitli pH ve boyanın başlangıç derişimleri ultraviyole ışık altında bir foto kabin içerisinde yürütülmüştür ve kinetik çalışma için bozunmalar UV-Vis spektrofotometre ile ölçülmüştür. Katalizör miktarının reaksiyon kinetiği parametreleri ve bozunma hız sabiti üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Bazı reaksiyonlar oksijen türlerinin bozunma mekanizması üzerinde etkisinin olup olmayacağını belirlemek üzere inert atmosferde gerçekleştirilmiştir. Elektrik enerjisi verimliliği her iki boya tipi ve katalizör ile yapılan bozundurma reaksiyonları için hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Photocatalytic degradation of two types of dyes (Malachite Green and Titanium Yellow) in the presence of nano metal oxide particles (SnO2 and ZnO) was investigated in this study. Both catalysts were synthesized hydrothermally and characterized by X-ray diffraction (XRD), Braun-Emmet-Teller (BET) N2 adsorption analysis and transmission electron microscopy (TEM). According to TEM micrographs, SnO2 nano particles were approximately 4nm and ZnO nanoparticles were around 30 nm in size. In order to reveal the effect of nano-scale catalysts, experiments were conducted using bulk (non-nano) metal oxide and without any catalyst. Photodegradation reactions were carried out in a photocabine under ultraviolet light (UV) irradiation with different amounts of catalyst, various pH and initial concentration of dyes and degradation were followed by UV-Vis spectrophotometer to kinetic study. The effect of catalyst loading on the reaction kinetic parameters and degradation rate constant were determined. Some reactions were also performed under inert atmosphere whether the oxygen species effect to degradation mechanism. Electrical energy efficiency values for both dyes and catalysts for degradation were also calculated.