Farklı polimer membran yüzeylerde sıçan neonatal siyatik sinir hücresi çoğalması
Proliferation of rat neonatal sciatic neurons on different polymer membrane surfaces
- Tez No: 300851
- Danışmanlar: PROF. DR. Y. MURAT ELÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada sıçan siyatik sinirinden izole edilen neonatal sinir hücrelerinin farklı membranlar üzerindeki davranışları izlendi. Bunun için döner kaplama yöntemi ile hazırlanmış kollajen (Tip-I), kitosan, kitosan-kollajen, alginat, elastin, elastin-kollajen, poli(?-kaprolakton) (PCL), PCL-C60 (fulleren-60), PCL-TDKNT (tek duvarlı karbon nanotüp) polimer film membranlar ve ayrıca PCL, PCL-C60, PCL-TDKNT nanokompozitlerinin elektroeğirme yöntemi ile hazırlanmış lifli yapıdaki membranları kullanıldı. Hazırlanan polimer yüzeylere, hücre ekimi yapılarak 1, 7, 14 ve 21. günlerdeki hücre canlılığının belirlenmesi için MTT [3-(4,5-dimetildiyazol-2-il)-2,5 difenil tetrazolyum bromür] testi ile mitokondriyel aktiviteleri ölçüldü. Ayrıca membranların yüzeyi fotoğraflanarak, hücre membran ilişkisi, sinir hücrelerinin çoğalması ve yayılmaları incelendi. 570 nm'de yapılan absorbans ölçümlerine göre hücre çoğalmasının ve canlılığının en çok artış gösterdiği polimer yüzeyinin elektroeğirme yöntemiyle hazırlanan PCL, PCL-C60 ve PCL-TDKNT yüzeyler olduğu tespit edildi. Elektroeğirme yöntemi ile hazırlanan polimerler arasında ise PCL-TDKNT polimer yüzeyin siyatik sinir hücresi çoğalmasını daha fazla desteklediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate a variety of surfaces in vitro as cell subtrate for neonatal rat sciatic neurons for a period of 3 weeks. Collagen, chitosan, collagen/chitosan, alginate, elastin, elastin/collagen, poly(?-caprolactone) (PCL), PCL/fullerene (C60) and PCL/SWCNT membranes were fabricated via a computer controlled spin-coating setup. Additionally, PCL, PCL/C60 and PCL/SWCNT composite nanofiber based membranes were fabricated by the electrospinning technique. Metabolic cell viability was assessed at 1,7,14 and 21. days using the mitochondrial metabolic activity assay (MTT). All membranes seeded with cells were routinely investigated by inverted microscope for evaluation of typical neuronal phenotype. Absorbance measurements taken at 570 nm revealed that surfaces, prepared by electrospinning were better substrates for cell adhesion, migration and proliferation, related to the fibrous structure of polymer substrate. The best results, in terms of cell viablity and proliferation was obtained with the PCL/SWCNT-ES surfaces fabricated by electrospinning.