Nitrozo R tuzu kullanılarak bazı metal katyonlarının spektrofotometrik olarak birlikte tayinine kemometrik yöntemlerin uygulanması
The application of chemometric methods to the simultaneous spectrophotometric determination of some metal catios by using nitroso R salt
- Tez No: 300866
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KENAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada Fe3+, Ni2+, Co2+, Cu2+ metal katyonlarının çözeltilerinin birarada birlikte tayini için kemometrik yöntemler uygulanmıştır. Bu çözeltiler Fe3+, Ni2+, Co2+, Cu2+ metal katyonlarının Nitroso R tuzu ile komplekslerini içerir.Bu dört bileşeni içeren bir karışım tasarımı kullanılarak 25 çözelti ile deneysel kalibrasyon seti hazırlanmıştır. Her bir dalga boyu için elde edilen absorbans değerleri kemometrik olarak değerlendirilmiştir. Çok değişkenli kalibrasyon yöntemlerinden CLS, PCR ve PLS yöntemleri uygulanmıştır. Dört metal katyonunun bir arada tayininde kullanılacak en iyi tekniğin PCR olduğuna karar verilmiştir. Yöntem gerçek numuneye de uygulanmıştır. Numunedeki geri kazanımlar Fe3+, Ni2+, Co2+, Cu2+ için sırasıyla %99,2; %71,05; %97,87; %61,81 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, chemometric methods are applied for simultaneous spectrophotometric determination of Fe3+, Ni2+, Co2+, Cu2+ metal cations solutions. That solutions include Fe3+, Ni2+, Co2+, Cu2+ metal cations complex of with Nitroso R salt.The experimental calibration set was composed with 25 sample solutions usıng a mixture design for four component mixtures. Absorbance values obtained for each wavelength were evaluated as a Chemometric. CLS, PCR and PLS methods of multivariate calibration methods have been applied. Four metal cation used in the determination of a combination of PCR were chosen as the best technique. The method was applied in real sample. Recoveries were found respectively %99,2; %71,05; %97,87; %61,81 for Fe3+, Ni2+, Co2+, Cu2+.