Karışık diorganoçinko ve diorganoçinko kuprat bileşiklerinde reaksiyon seçimliliğinin araştırılması
Investigation of reaction selectivity in the mixed diorganozincs and diorganozinc cuprates
- Tez No: 300870
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ERDİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Karışık diorganoçinko, R1R2Zn reaktiflerinin THF'de açillenme ve alkillenme reaksiyonlarında grup seçiciliğinin reaksiyon değişkenlerine bağlılığı, grup iletiminin kontrolu amacıyla ayrıntılı araştırılmıştır. Açillenme reaksiyonlarında grup seçiciliği ve grupların bağıl etkinliği, reaksiyon değişkenleri (Cu(I) ve Pd katalizi, nükleofilik kataliz)'ne ve diğer organik gruba bağlı olarak değişir ve geçiş metali katalizi veya nükleofilik kataliz (donör çözücü veya katkı maddesi) ile kontrol edilebilir. n-BuPhZn reaktifinin benzoil klorür ile açillenmesinde n-Bu grubu / Ph grubu açillenme oranı, THF:NMP(3:1)'de 9:1 olduğu halde, THF:TMEDA(2:1)'de sadece Ph grubu ve n-Bu3P katalizi ile sadece n-Bu grubu açillenir. Karışık n-alkilfenilçinko reaktiflerinin aromatik açil halojenürlerle THF'de oda sıcaklığında n-Bu3P katalizli reaksiyonu, n-alkil aril ketonları iyi verimlerle oluşturur ve reaksiyon di-n-alkilçinkoların geçiş metali katalizli açillenmesi için atom ekonomik bir alternatif yöntem oluşturur. n-BuPhZn reaktifinin Pd katalizli alkillenmesinde, Ph grubu alkillenmesi reaksiyon değişkenlerine bağlı değildir. Karışık diorganoçinko reaktiflerinin açillenmesinde grup seçiciliğinin reaksiyon değişkenlerine bağlılığı için mekanistik bir açıklama getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The selectivity of group transfer in the acylation and alkylation of diorganozincs, R1R2Zn in THF has been investigated throughly with the aim of the control of group transfer. In the acylation reactions, the group selectivity and relative reactivity of groups change depending on the reaction parameters (Cu(I) or Pd catalysis and nucleophilic catalysis) and also on the other group and can be controlled by transition metal or nucleophilic catalysis (donor cosolvent or additive). In the benzoylation of n-BuPhZn, n-Bu group / Ph group ratio is 9:1 in THF:NMP(3:1), whereas only n-Bu group transfer is observed in THF:n-Bu3P and only Ph group transfer is observed in THF:TMEDA(2:1). Tri-n-butylphosphine-catalyzed acylation of mixed n-alkyl-phenylzincs with aromatic acyl halides in THF at room temperature is efficient in the selective transfer of n-alkyl groups to produce n-alkyl aryl ketones in good yields and provides an atom economic organocatalyzed alternative to transition metal catalyzed acylation of di-n-alkylzincs. The selective alkylation of Ph group in the Pd catalyzed alkylation of n-BuPhZn has been found not to change with the reaction parameters. A mechanistic insight has been also given for the dependence of group selectivity in the acylation of diorganozincs on the transition metal catalysis and nucleophilic catalysis.