Kombine enterotoksemi ve enfeksiyöz nekrotik hepatitis aşısının hazırlanması ve immünojenitesi üzerinde karşılaştırmalı çalışmalar
Comparative studies on immunogenity and preparation of a combined enterotoxaemia and infectious nectoric hepatitis vaccine
  1. Tez No: 30088
  2. Yazar: MESTAN ÖZYER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
61 ÖZET Kombine Enterotoksemi ve Enfeksiyöz Nekrotik Hepatitis aşısı hazırlandı ve bağışıklık testleri koyun ve deney hayvanlarında bivalan Enterotoksemi ve monovaian Enfeksiyöz Nekrotik Hepatitis aşılan ile kıyaslamalı olarak yapıldı. Her üç aşıda inaktivatör olarak formaldehid, adjuvant olarak da potasyum alüminyum sülfat kullanıldı. Kombine aşı hazırlanırken kültürlerdeki bakteri hücreleri santrifüj edilerek uzaklaştırıldı. Bivalan Enterotoksemi aşısının potens testlerinde koyun, tavşan ve kobaylarda sırasıyla 15, 17.5 ve 5.0 IU/ml beta antitoksin; 7.5, 10 ve 3.3 lU/ml epsilon antitoksin seviyesi; monovaian Enfeksiyöz Nekrotik Hepatitis aşısı ile 7.5, 2.0 ve 12.5 IU/ml alfa antitoksin seviyesi elde edildi. Kombine aşının potens testlerinde ise koyun, tavşan ve kobaylarda sırasıyla 5.0, 2.0 ve 10 IU/ml alfa antitoksin; 10, 15 ve 5.0 IU/ml beta antitoksin; 5.0, 7.5 ve 2.0 IU/ml epsilon antitoksin seviyesi elde edildi. Aynı aşıların birinci enjeksiyonlarından sonra koyunlarda monovaian Enfeksiyöz Nekrotik Hepatitis aşısı ile 2.5 IU/ml alfa, bivalan Enterotoksemi aşısı ile 2.0 I u/m I beta ve 1.0 IU/ml epsilon, kombine aşı ile 2.0 IU/ml alfa, 2.0 IU/ml beta ve 1.0 IU/ml epsilon antitoksin tesbit edildi. Kombine aşı uygulanan hayvanlarda önemli herhangi bir lokal veya genel komplikasyon görülmedi. Bu çalışma ile kombine Enterotoksemi ve Enfeksiyöz Nekrotik Hepatitis aşısının koyunlarda ve deney hayvanlarında yeterli düzeyde bağışıklık verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
62 SUMMARY Comparative Studies On Immunogenity And Preparation Of A Combined Enterotoxaemia And Infectious Necrotic Hepatitis Vaccine. The combined vaccine for both diseases of Enterotoxaemia and Infectious Necrotic Hepatitis was produced and tested its potency on sheep and laboratory animals by comparing with bivalent Enterotoxaemia and monovalent Infectious Necrotic Hepatitis vaccines. In all vaccines, formaldehyde solution was used as inactivator and potasium alimunium sulphate as adjuvant. When the combined vaccine is preparing, bacterial cells were removed from the culture by centrifugation. The potency tests of all vaccinec were performed on sheep, rabbits, and quinea pigs. For the bivalent Enterotoxaemia vaccine, respectively, were found to be 15 lU/ml, 17.5 lU/ml and 5 lU/ml beta antitoxin; 7.5 lU/ml, 10 lU/ml and 3.3 lU/ml epsilon antitoxin. For the Infectious Necrotic Hepatitis vaccine, respectively, were found to be 7.5 lU/ml, 2.0 lU/ml and 12.5 lU/ml alfa antitoxin. For the combined vaccine, respectively, were found to be 5.0 Ill/ml, 2.0 lU/ml and 10 lU/ml alfa antitoxin, 10 lU/ml, 15 lU/ml and 5.0 lU/ml beta antitoxin and 5.0 lU/ml, 7.5 lU/ml and 2.0 lU/ml epsilon antitoxin. After the first injection of each vaccine to sheep, for the Infectious Necrotic Hepatitis vaccine, alfa antitoxin level was determined as 2.5 lU/ml. For the Enterotoxaemia vaccine, beta and epsilon antitoxin levels were determined as 2.0 lU/ml and 1.0 lU/ml, respectively. For the combined vaccine, alfa, beta and epsilon antitoxin levels were determined as 2.0, lU/ml, 2.0 lU/ml and 1.0 lU/ml, respectively. An important complication was not seen in the vaccinated animals by combined vaccine. In this study, a combined Enterotoxaemia and infectious Necrotic Hepatitis vaccine was determined to be effective immunity in sheep and laboratory animals.