Kombine spinal-epidural blok uygulaması
- Tez No: 32681
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Kombine spinal epidural anestezi uygulaması, deneyimin gittikçe artması ve yeni kombine spinal epidural setlerin kullanıma sunulması ile popülaritesi artan bir yöntem haline gelmiştir(44,4?,49-59,62). Bu yöntemin artroskopik cerrahide anestezi tekniği olarak uygunluğunu, etkinliğini ve sakıncalarını değerlendirmeyi amaçladık. Hastalar operasyondan 30 dakika önce toplam 10 mg diazem + 0,5 mg atropin sülfat ile premedike edildi. Kombine spinal epidural anestezi uygulaması, oturur pozisyonda ve L 2. 3 aralığından“ iğne içinden iğne geçirilmesi ”yöntemi ile uygulandı. Spinal iğne çekildikten sonra epidural kateter yerleştirildi. Tüm olguların solunum sayısı, periferik oksijen satürasyonu, sistolik, diyastolik ve ortalama arter basınçları ile kalp atım hızlan 5., 10., 15., 20., 25., 30. dakikalarda ve daha sonra her 10 dakikada bir kaydedildi. Sensoryal ve motor blok değerlendildi.Elde edilen bulgular“Analysis of variance for repeated measures”istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Sensoryal ve motor blok başlangıç süreleri arasında istatistiksel olarak önemli bir fark saptanmadı (p > 0,05). Sensoryal blok seviyesi T 4.,0 arasında gelişti. Motor bloğun seviyesi olguların % 86,6 'sında Bromage 3, % 10 'unda ise 2 olarak tespit edildi. Bir olguda % 3,3 motor blok tek taraflı olarak ancak operasyonun yapılacağı tarafta oluştu. İki olguda hipotansiyon, bir olguda ise senkop oluştu. Hiç bir olguda ciddi bir komplikasyon gözlenmedi. Sonuçta kombine spinal epidural anestezi uygulamasının etkin ve uzun süreli bir blok sağladığı, hemodinamik stabilite, optimal analjezi düzeyi ve hızlı motor iyileşme ile artroskopik cerrahide, uygun bir teknik olarak gözönünde bulundurulması gerektiği kanısına varıldı. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY Combined spinal epidural anaesthesia (CSEA) has became increasingly more popular procedure because of progresively increased knowledge and a new CSEA sets introduced to use clinical trials(444649-59-62) We aimed to evaluate fitness, effcacy and advanteges of this procedure for patients undergoing arthroscopic surgery as anaesthetic technique. 30 minutes before the operation patients premedicated with total lOmg. diazepam+ 0,5mg. atropine sulphate. With the patients sitting position selected L23 epidural space was entered by using loss of resistance with through needle through technique. After spinal needle was withdrawn then, a epidural catheter was inserted. We measured RR, Sp02, SAP, DAP, MAP, HR of initial, 5., 10., 15., 20., 25., 30., and every 10 minutes thereafter sensory and motor blockade was evaluated. Values obtained were analyzed by“Analysis of variance for repeated measures”statistical system. There were no signifigant differences obtained when the time to onset of motor and sensory blockade compared (p>0,05). Level of sensory blockade was between T4-T10. Level of motor blockade was Bromage II % 10 (n=3), Bromage III % 86.6 (n=26) and % 3.4 unilateral blockade but the operation site. We observed hypotension in two cases, and sencop in one patient. There were no serious complication in any case. In conclusion, CSEA might be in the mind as good technique for patients undergoing arthroscopic surgery because of sustaining haemodynamic stability, providing optimal analgesia, rapid motor recovery, efficient and long term block. 33