Poliakrilamit/Na-montmorillonit ve poli(2-hidroksi etil metakrilat)/Na-montmorillonit nanokompozitlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of polyacrylamide/Na-montmorillonite and poly(2-hydroxy ethyl methacrylate)/Na-montmorillonite nanocomposites
  1. Tez No: 300886
  2. Yazar: ZAFER KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, polimer/kil nanokompozitlerin sentezi, karakterizasyonu ve bazı özelliklerinin belirlenmesine yöneliktir. Nanokompozitler; poliakrilamit ve poli(2-hidroksi etil metakrilat)'ın Na-Montmorillonit ile radikalik bir başlatıcı (benzoil peroksit) yardımıyla sulu ortamdaki yerinde (in-situ) polimerizasyonu ile elde edildi. Monomer derişimleri değiştirilerek çok sayıda polimer/kil nanokompozit hazırlandı ve elde edilen kompozitlerin X-ışınları difraksiyonu (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM), geçirmeli elektron mikroskobu (TEM), termogravimetrik analiz (TGA) ve Fourier transform infrared spektroskopisi (FTIR) gibi yöntemlerle karakterizasyonu yapıldı. Elde edilen nanokompozitler saf polimere göre daha iyi termal özellik gösterdi. Taramalı elektron mikroskop görüntülerinden ise montmorillonitin polimer matriksi içinde homojen olarak dağıldığı gözlendi. Ayrıca, nanokompozitlerin adsorpsiyon, nem tutuculuk ve su kapsamı özellikleri de incelendi.
Özet (Çeviri)
This work focuses on the synthesis, characterization and investigation of some properties of polymer/clay nanocomposites. Nanocomposites consisted of polyacrylamide and poly(2-hydroxy ethyl methacrylate) with Na-montmorillonite is prepared by in-situ polymerization with an radical initiator (benzoyl peroxide) in aqueous medium. By changing the concentration of monomer several polymer/clay nanocomposites is prepared and the resulting nanocomposites is characterized with X-ray diffraction (XRD), scanning electron microscopy (SEM), transmission electron microscopy (TEM), thermogravimetric analysis (TGA), and Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR). The obtained nanocomposites exhibited better thermal stability than pure polymer. Scanning electron microscopy revealed that homogenous dispersion of the montmorillonite in the polymer matrix. Furthermore; adsorptive, moisture retain, and water uptake properties of nanocomposites is also studied.