Ln Lorentz uzayında bir hiperyüzeyin yüksek mertbeden Gauss eğrilikleri
Higher order Gaussian curvatures of a hypersurfaces in Ln Lorentz space
- Tez No: 300887
- Danışmanlar: PROF. DR. H. HİLMİ HACISALİHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, temel tanım ve kavramlar kaynaklarıyla verilmiştir. Üçüncü bölümde, Öklid uzayında bir paralel hiperyüzeyin eğrilikleri arasındaki bağıntılar verilerek bu paralel hiperyüzeyin yüksek mertebeden Gauss eğrilikleri hesaplanmıştır. Son bölümde, Lorentz uzayında bir paralel hiperyüzeyin eğrilikleri arasındaki bağıntılar verilerek bu paralel hiperyüzeyin yüksek mertebeden Gauss eğrilikleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter is the introduction. In the second chapter, some basic and fundamental definitions and theorems have beenpresented. The third chapter, relations between curvatures of a hypersurfaces in Euclidean space have been presented and higher order Gaussian curvatures of a hypersurface in Euclidean space have been calculated. In the last chapter, relations between curvatures of a hypersurfaces in Lorentzian space have been presented and higher order Gaussian curvatures of a hypersurface in Lorentzian space have been calculated.