Periyodik ve yarı periyodik olan ikinci mertebeden fark operatörlerinin özdeğerleri
Eigenvalues of second order periodic and antiperiodic difference operators
- Tez No: 300900
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAFER COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır.İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde, spektral analizin ve lineer fark denklemlerinin bazı temel tanım ve teoremleri verilmiştir.Üçüncü bölümde, periyodik ve yarı periyodik koşullarla verilen ikinci mertebeden fark denklemlerinin özdeğerlerinin varlığı gösterilip sayısı hesaplanmıştır. Ayrıca,başlangıç koşullarıyla verilen lineer homogen olmayan denklemin çözümlerinin gösterimleri elde edilmiştir.Dördüncü bölümde, periyodik ve yarı periyodik koşullarla verilen problemin bazı başlangıç koşullarını sağlayan ? ve ? çözümleri yardımıyla, denklemin özdeğerlerine ilişkin özellikleri incelenerek, bu özdeğerler arasındaki sıralama bağıntısı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters.The first chapter is devoted to the introduction.In Chapter two, some basic concepts of spectral analysis and linear difference equations have been recalled.In Chapter three, existence of eigenvalues of periodic and antiperiodic boundary value problems have been showed, numbers of their eigenvalues has been calculated. In addition, a representation of solutions of a nonhomogeneous linear equation with initial conditions has been given.In Chapter four, with the help of solutions ? and ? satisfying some initial conditions of the problem with periodic and antiperiodic conditions, the properties related to eigenvalues of the equation have been studied and ordering relationship between these eigenvalues has been shown.