Eş burulmalı modüller
Cotorsion modules
  1. Tez No: 300899
  2. Yazar: GİZEM KAFKAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT HALICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm tezin amacını içermektedir.İkinci bölümdede çalışma için gerekli olan ön bilgiler verilmektedir.Üçüncü bölümde eş burulmalı gruplar tanımlanmakta ve eş burulmalı gruplarınözellikleri incelenmektedir.Dördüncü bölümde eş burulmalı modüller tanımlanmakta ve eş burulmalı modüllerile bilinen halka sınıfları arasındaki ilişkiler araştırılmaktadır.Beşinci bölümde göreceli saf injektif modüller tanımlanmakta ve bu modül sınıfları ileeş burulmalı modüller arasındaki ilişkiler incelenmektedir.Altıncı bölülmde V -halkaları tanımlanmakta ve V -halkalarının özelliklerinden yararlanaraksaf V -halkaları tanımlanmaktadır.Anahtar Kelimeler : Eş burulmalı grup, eş burulmalı modül, injektif modül,saf-injektif modül, V -halkası, saf V -halkası.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters.The first chapter includes the purpose of the thesis.In the second chapter, preparatory information that will be used later is given.In the third chapter cotorsion groups are defined and properties of cotorsiongroups are investigated.In the fourth chapter, cotorsion modules are defined and relations between cotorsionmodules and well known class of rings are studied.In the fifth chapter, relatively pure injective modules are defined and relations betweenthis class of modules and cotorsion modules are investigated.In the sixth chapter, the notion of V -ring is defined and by using properties ofV -ring, pure V -ring is defined.Key Words : Cotorsion group, cotorsion module, injective module, pure-injectivemodule, V -ring, pure V -ring.