Çam türlerinden elde edilen kaplamaların yapı maksatlı kontrplak üretiminde değerlendirilmesi
Using posibilities of pine species in turkey for structural plywood manufacturing
  1. Tez No: 300918
  2. Yazar: CENK DEMİRKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de yetişen çam türlerinin yapı maksatlı kontrplak üretiminde kullanım olanaklarının araştırılmasıdır. Bu amaçla ağaç türleri olarak sarıçam (Pinus slvestris), karaçam (Pinus nigra) ve plantasyon ürünü sahil çamı (Pinus pinaster) kullanılmıştır. Melamin üre formaldehit (MÜF) ve fenol formaldehit (FF) tutkalları kullanarak 5 tabakalı kontrplaklar üretilmiştir.Üretilen kontrplakların mekanik özelliklerinden TS EN 314-1'e göre çekme-makaslama direnci değerleri, TS EN 310'a göre eğilme direnci ve elastikiyet modülü değerleri, ASTM D 1761'e göre yanal vida direnci değerleri belirlenmiştir. Üretilen kontrplakların fiziksel özelliklerinden ise TS EN 323'e göre yoğunluk, TS EN 322'ye göre denge rutubeti miktarları ve ASTM C 1113-99 standardına göre ısı iletkenlik katsayıları belirlenmiştir. Ayrıca üretilen levha grupları, yaşlandırma işleminin bazı mekanik ve fiziksel özellikler üzerine etkisini ortaya koymak amacıyla ASTM C 481 standardına uygun olarak yaşlandırma işlemine tabi tutulmuşlardır.Sonuç olarak; üretilen levha grupları üzerine yapılan mekanik ve fiziksel testlerin sonuçlarının, yapı maksatlı kontrplaklar için ilgili standartlarda ve daha önce yapılan çalışmalarda belirtilen değerleri karşıladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to research using possibilities of pine species grown in Turkey for structural plywood manufacturing. For this reason, scotch pine, black pine and maritime pine were used as tree species. Melamine urea formaldehyde (MUF) and phenol formaldehyde (PF) resins were used for five ply plywood manufacturing as adhesive.Some mechanical properties such as shear strength, bending strength, modulus of elasticity, lateral nail strength of the plywood panels were conducted accordance to TS EN 314-1, TS EN 310, ASTM D 1761, respectively. Physical properties such as density, equilibrium moisture content and thermal conductivity were determined according to TS EN 323, TS EN 322 and ASTM C 1113-99, respectively. The plywood panels also were exposed to the weathering process according to ASTM C 481 to determine the effect of the weathering on some mechanical and physical properties of the test panels.In the result of that black pine plywood panels gave the best mechanical properties. Mechanical properties of the plywood panels manufactured with PF resin were higher than those of the test panels manufactured with MUF resin. Determined technological properties of most of the test groups met the values given in concerning standards and former studies.