İnegöl orman ürünleri sanayi işletmelerinde üretim stratejileri ve ileri imalat teknolojilerinin kullanımı
Inegol manufacturing strategies on forest products industry enterprises and utilisation of advanced manufacturing technologies
  1. Tez No: 300919
  2. Yazar: CEMİL KÜLAHLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ CEMİL AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İşletmelerin yaşamlarını devam ettirebilmeleri için rekabet koşullarına uyum sağlamaları gerekmektedir. Rekabet ortamında işletmelerin başarılı olabilmeleri üretim stratejilerini günün şartlarına, müşteri istek ve ihtiyaçlarına göre geliştirmelerine bağlıdır. Daha kaliteli ürünler, düşük fiyat ve verimlilik için işletmelerin ileri imalat teknolojilerini kullanmaları kaçınılmaz bir zorunluluktur. Orman ürünleri sanayi sektörü, ülkemiz imalat sanayi içerisinde gerek ihracat gerekse istihdam değerleri açısından önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada, ülkemizde orman ürünleri sanayi alanında faaliyet gösteren işletmelerin özellikleri, üretim stratejileri, karşılaştıkları sorunlar ve ileri imalat teknolojilerinin kullanım düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda orman ürünleri sanayisi sektörünün yoğun olarak faaliyet gösterdiği Bursa ili İnegöl ilçesi çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Araştırma genelinde 108 firma incelenmiştir. Çalışma sonucunda işletmelerin büyük bir çoğunluğunun AR-GE birimine sahip olmadığı ancak AR-GE çalışması yapıyor olduğu ve ileri imalat teknolojilerinden yeterli derecede yararlanamadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Enterprises have to accommodate competitive conditions to continue their living. Enterprises should develop its manufacturing strategies according to condition of today, customer requests and needs to be successful in competitive environment. The use of advanced manufacturing technologies by enterprises is an inevitable necessity for higher quality products, low price, and efficiency.Forest products manufacturing industry has an important place in both exports and employment values in our country's manufacturing industry. This study aims to determine the characteristics, manufacturing strategies, problems and the level of usage of advanced manufacturing technologies in enterprises operating in the field of forest products industry in our country. In this direction, Inegol district of Bursa city where there is intense activity of forest products manufacturing industry is determined as the research area. 108 firms were analyzed in the research. As a result of the research it was determined that most of the enterprises don?t have research and development (R&D) unit however is doing R&D work and don?t use sufficiently advanced manufacturing technologies.