İstanbul Başakşehir bölgesi kentsel katı atıklarının geri kazanım olanaklarının incelenmesi
Investigation on recovery possibilities of the municipal solid waste in Basaksehir Istanbul
- Tez No: 300931
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada, İstanbul'un yeni yerleşim merkezlerinden biri olan Başakşehir İlçesindeki kentsel katı atıkların geri kazanım olanakları incelenmiştir. Başakşehir İlçesi tüketim alışkanlıkları ve sosyo-ekonomik olarak iki farklı kesimi bir araya getirmesi nedeniyle atık kompozisyonu çeşitli olan bir bölgedir. İlçede kentsel katı atıklar içerisinde bulunan geri kazanılabilir ve geri kazanılamayan atıkların kompozisyonu ve bu atıkların yönetimi incelenmiştir. Atık kompozisyonu içerisinde yüksek oranda bulunan kağıt, karton, cam, plastik, metal vb. geri kazanılabilir kentsel atıklar için pilot ölçekte başlatılan geri kazanım faaliyetleri incelenmiştir. Ayrıca, ekonomik değeri olan bu atıkların üretimi, toplanıp-taşınması, geri kazanım aşamaları ve maliyet analizi bu tez çalışmasında araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, recovery possibilities of urban solid waste in Basaksehir municipality, which is one of the new population centers of Istanbul, have been analyzed. Basaksehir municipality is an area whose waste composition is very diverse as it brings two classes with different socio-economic backgrounds and consumption habits together. In this municipality, the composition of recoverable and unrecoverable wastes in the urban solid wastes and management of these wastes have been analyzed. Pilot scale recovery activities for the recoverable urban wastes such as paper, paper box, glass, plastic, metal etc. found in high ratios in waste composition have been examined. Moreover, the stages of production, gathering and transporting, recycling stages and cost analysis of these economically valuable wastes have been investigated.