Kazıklı temel sistemlerinin sonlu elemanlarla modellenmesi
Modelıng of pıle foundatıon systems wıth fınıte element
  1. Tez No: 300937
  2. Yazar: TÜRKAY BAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZER A. KASIMZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışmayı iki kısma ayırmak mümkündür. Çalışmanın birinci kısmında; kazıklı temellerin genel özellikleri, kazıkların taşıma gücü, kazıklarda grup etkisi, negatif çevre sürtünmesi, yanal yük altında kazıklar ana başlıkları ile irdelenmiştir.Çalışmanın ikinci kısmında; Sonlu Elemanlar Metodu, kazıklı temellerin incelenmesi doğrultusunda ana hatları ile verilmiştir. Bu metodun temelinde oluşturulmuş profesyonel yazılım paketi ?ANSYS? sonlu elemanlar programının kullanım özellikleri aydınlatılarak, sonlu elemanlarla modellenen çeşitli kazıklı temel analiz örnekleri gösterilmiştir. Çubuk, yay sonlu elemanlar ve çubuk, membran sonlu elemanlar kullanılarak aynı kazıklı temel modellenmiş ve sonuçlar daha önce yapılan tez çalışması ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca aynı kazıklı temel ve zemin ortamı solid sonlu eleman ile üç boyutlu olarak modellenmiştir. SEM ile modellemede dikkat edilmesi gereken hususlar ortaya konulmuştur. Konu ile ilgili güncel kaynaklar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The examination can be divided into two parts. In the first part; the general specialities of pile foundation, the bearing capacity of piles, group effects in piles, negative surrounding friction, piles under lateral loads are discussed with main topics.In the second part; finite elements method is given with main line under about investigation of pile foundation. The various analysis examples of pile foundation ,which is modeled with finite elements, are shown with using the professionel software package ?ANSYS? of usage specialities. The same pile foundation is modeled with using beam, spring finite elements and beam, membrane finite elements and the results were compared with previous work completed. In addition to, the same pile foundation and soil occasion is modeled as a three-dimensional with solid finite elements. In this examination, the important points will have setting about modeling with FEM.