Kayseri ve yöresinde psikiyatrik hasta ve hastalıklara yönelik tutumlar
  1. Tez No: 30095
  2. Yazar: SEMRA DÜNDAR (ERKEK)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLAN OĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
108 ÖZET Bu çalışmada, Kayseri il sınırlan içinde halkın akıl hastalıkları ve hastalarına karşı tutumları konusunda“var olan durumu”saptamak amaçlandı. Ayrıca cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, gelir durumu, Kayseri dışında oturmuş olup olmama ve akıl hastası ile önceden karşılaşmış olup olmama değişkenleri açısından tutumlar arasında fark olup olmadığı araştırıldı. 25 yaş üstünde toplam 165 denek çalışmaya alındı. Sonuçlar genel olarak değerlendirildiğinde, deneklerin anlatılan psikiyatrik tablolar hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı bulundu. HomoseksUalite dışında belirgin olum suz tutumlar saptanmadı. Anlatılan klinik tabloların tanınması konusunda yapılan istatis tiksel analizler, grupların bazı önemli farklılıklar göstermelerine karşın benzer olduklarını gösterdi. Buna karşılık akıl hastasının algılanması, akıl hastalıklarının tedavisi ve iyileşmesi konusunda gençlerin, öğrenim ve gelir durumu daha iyi olanların daha olumlu tutumlar gösterdikleri bulundu. Çalışmaya katılan denekler, akıl hastalıklarının nedenle rini biyopsikososyal modele uygun olarak açıkladılar. Ancak empotans nedeni olarak dinsel-büyüsel inancın, özellikle yaşlılarda, düşük öğrenim ve gelir düzeyinde olanlarda etkili olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
109 SUMMARY This study aims at determining the existing situation concerning the attitudes of the people, within the boundaries of the province of Kayseri, towards mental illness and mentally-ill people. Differences, if any, between attitudes have also been investigated in terms of the variables such as sex, age, level of education, level of income, residence outside Kayseri, and prior encounter with mentally-ill people. A total of 165 subjects over the age of 25 have been included in the study. When results were evaluated in general, it was found that the subjects were not adequately informed of the presented psychiatric stories. No marked negative attitude was discovered except for towards homosexuality. Statistical analyses concerning the recognition of the clinical pictures, showed that the groups of variables were similar although they were some important differences. On the other hand, the younger subjects and those with better levels of income and, of education were found to display a more positive attitude in pecceiving the mentally-ill people, their treatment and recovery. The subjects included in this study explained the cause of mental-illness in consistent with biopsychosocial model. However, it was seen that the religious-magic belief as a cause of impotence were common especially with the subjects who were older, with low levels of education and, of income.