Kayseri ve Sivas yöresinde tarımsal üretimi kısıtlayan faktörler ve teknoloji transferi
- Tez No: 45711
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL TALUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ KAYSERİ VE SİVAS YÖRESİNDE TARIMSAL ÜRETİMİ KISITLAYAN FAKTÖRLER VE TEKNOLOJİ TRANSFERİ Vedat UZUNLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Cemal TALU? Yıl : 1995, Sayfa : Hg Jüri : Prof.Dr. Cemal TALUG Doç. Dr. Ö. Faruk YALÇIN Doç. Dr. Taner KUMUK Kayseri ili Pınarbaşı ve Sarız ilçeleri ile Sivas ili Kangal ve Şarkışla ilçelerini kapsayan Uzunyayla bölgesinde tarımsal işletmeler incelenmiştir. Tabakalı örnekleme yöntemine göre seçilen 102 tarım işletmesinin ekonomik analizleri yapılmış ve işletmelerde uygulanan bitki yetiştirme teknikleri tesbit edilmiştir. Toprak işleme sayıları farklı olan işletmeler buğday verimleri bakımından karşılaştırılmış ve bir sürüm ile üç sürüm yapan işletmelerin verimleri arasında P < 0.01 düzeyinde istatistiksel olarak fark önemli bulunmuştur. Traktöre sahip işletmeler ile traktörü olmayan işletmelerin verimleri arasında istatistiksel olarak bir fark çıkmamıştır. Aynı şekilde işletme büyüklük gruplarının buğday verimleri arasında da istatistiksel olarak bir fark bulunamamıştır. Gerek buğday çeşidinin, Köse 220/39 çeşidinden daha fazla verim verdiği _saptanmıştır. Bir kg buğdayın maliyeti küçük işletmelerde (131 kg/da), orta işletmelerde (160 kg/da) ve büyük işletmelerde (188 kg/da), verim seviyelerinde 866, 743 ve 663 Tl., bir kg nohutun maliyeti ise 2991 Tl. olarak bulunmuştur. Uzunyayla çiftçilerine göre tarımsal üretimde karşılaşılan en önemli problemler kredi faizlerinin yüksekliği, tohum, gübre, ilaç gibi girdi fiyatlarının ve alet, makina tamirinin pahalı olmasıdır. Çiftçiler ayrıca ekolojik şartların yanısıra biyolojik faktörlerin de üretimde önemli sınırlayıcı faktörler olduğunu belirtmişlerdir. Uygulanan tarım politikaları da çiftçileri memnun edici düzeyde değildir. Yörede en etkinbilgi ve haber kaynağının ise komşu ve arkadaş çevresi olduğu tesbit edilmiştir. Yörenin tarımsal faaliyetlerle ilgili problemleri düşük verim, kötü ve zamansız tohum yatağı hazırlığı, sıcak yaz rüzgarı, uygun olmayan ve yetersiz çeşit, yabancı ot, antraknoz, yanlış _ girdi kullanımı, mer'alarda bitki popülasyon düşüklüğü, yetersiz ve yanlış hayvan besleme olarak tesbit edilmiştir. Belirlenen bu problemlerin sebepleri, öncelikleri ve hangi duruma (Araştırma, Yayım, Politik) yönelik bir problem olduğu ortaya konmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Tarımsal Makra Enformasyon sistemi, Tarımsal Yayım, Teknoloji Transferi, Çiftçilik sistemleri Araştırmaları, Tarımsal Yayım ve Uygulamalı Araştırma Projesi.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT PhD Thesis FACTORS LIMITING AGRICULTURAL PRODUCTION AND TECHNOLOGY TRANSFER IN KAYSERİ AND SIVAS PROVINCES Vedat UZUNLU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor : Prof.Dr. Cemal TALU? 1995, Page : Jury : Prof.Dr.Cerml TALU? Assoc. Prof.Dr.Ö. Faruk YALÇIN Assoc. Prof.Dr. Taner KUMJK This research was carried out in, Pınarbaşı, Sarız districts of Kayseri and Şarkışla and Kangal districts of Sivas provinces. This region is also called as Uzunyayla. Using the stratified sampling method, 102 farms enterprises were selected, economically analyzed, and agronomic practices of these holdings determined in the study area. A significant differences was found between the wheat yields of the farms practicing only one tillage and those practicing three tillage at p = 0.01 level. No significant wheat yield differences were found between the farmers who own tractor and farmers who don't. Similarly no significant yield differences were found among the small, medium and large size farm groups. However farmers who planted high yielding wheat variety, Gerek-79, obtained significantly higher yield than those used local wheat variety, Köse. The cost of producing one kg wheat in the small size farms (131 kg/da), medium size (160 kg/da) and large size farms (188 kg/da) was 866 TL., 743 TL. and 663 TL., respectively, the cost of producing one kg chickpea was 2991 TL. According to Uzunyayla farmers the most important problems they faced during the agricultural production were; high cost of credits, fertilizer, seed and chemicals, repair and maintenance of farm machinery, biotic and abiotic stresses. Farmers also perceived that the agricultural policy was inadequate. The most important information sources were friends and neighbors. Identified problems related to agricultural activities in the regions were; low yield, unsuitable seed bed preparation, hot summer winds, use of inappropriate varieties, weeds, Ascochyta blight, lack of knowledge related to input use, overgrazing of meadow and pastures and inadequate animal feeding. Causes of the problems and possible solutions were discussed and suggestions for improving institutional support were made. KEY WORDS : Agricultural Macro Enforımtion S.stem, Agricultural Extension, Transferr of technology, Farming Systems Researches, Training and Visit System.