Zonguldak il merkezi atmosferinde bulunan biyolojik partiküllerin volümetrik yöntemle incelenmesi
The analysis of biological particles with volumetric method in the atmosphere of Zonguldak province
  1. Tez No: 300971
  2. Yazar: YASİN ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma Zonguldak il atmosferinde 2007, 2008, 2009 yıllarını kapsayan 3 yıllık sürede yapılmıştır. Çalışma sonucunda bir çok biyolojik partikül tespit edilmiştir. Biyolojik partiküllerin kaynağı belirlenmeye çalışılmış ve meteorolojik faktörlerle de ilişkisi ortaya konmuştur. Bu çalışma esnasında Zonguldak il merkezi atmosferinde en çok gözlemlenen partiküller mantar sporları olmuştur. Tespit edilen toplam partikül sayısı 349099 partikül/m³ olurken mantar sporları 319961spor/m³, polenler ise 16412 polen/m³ olarak tespit edilmiştir. Spor ve polenlerin dışında kalan biyolojik partiküllerin büyük bir kısmı mantar hifleridir. Myxogastria ve Pterodophyta sporları, bitki parçaları, böcek parçacıkları, diyatomeler ve yeşil algler ise az sayıda gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was done Zonguldak province's atmosphere in 2007, 2008, 2009 covering the period of 3 years. As a result of this work have been identified in many biological particles. The source of the biological particles has been studied to determine and their relationship with meteorological factors has been showed. During this study period, the most observed particles are fungal spores. While the total number of particles detected 349099 particle/m³, fungal spores count 319961 spore/m³, pollen count 16,412 pollen/m³ have been found. Except for pollen and spores fungal hyphae composing a large bulk of the biological particles. The small number of Myxogastria and Pterodophyta spores, plant fragments, insect particles, diatome and green algae have been observed.