Seseli resinosum'un (Umbelliferae) embriyolojisi
Seseli resinosum?un (Umbelliferae) embriyolojisi
- Tez No: 300970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KAPLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Araştırma, Zonguldak ve Bartın yörelerinde endemik olarak yetişen Seseli resinosum Freyn. & Sint üzerindeki embriyolojik çalışmaları kapsamaktadır.Çalışmamızda Seseli resinosum'da anterlerin iki tekalı ve dört polen keseli olduğu tespit edilmiştir. Anter çeperinin dört tabakalı olduğu görülmüştür. Tapetum tipi, salgı tapetumudur.Seseli resinosum'un çiçeğinden alınan boyuna kesitte tohum taslağı unitegmik (tek integümentli), anatrop ve tenuinusellat tiptedir. Makrospor ana hücresinin mayoz bölünmesi sonucunda oluşan makrospor tetradı linear tiptedir. Kalaza tarafındaki makrospor faal olarak kalır ve dört mitoz bölünme sonucunda 8 nukleuslu embriyo kesesini oluşturur. Embriyo kesesi oluşumu monosporik olup Polygonum tiptedir.Çalışmamızda Seseli resinosum'da endosperma gelişimi serbest nukleusludur. Daha sonra gelişimin ileri evrelerinde nukleuslar etrafında çeper oluşumu görülür ve endosperma hücreli hale geçer.Meyve tipi şizokarp meyve olduğu için, testa ile perikap birbirinden ayrılmaz. Çalışmamızda testa, 3-6 tabakalı görülmüştür
Özet (Çeviri)
This research includes embriyological studies of Seseli resinosum Freyn. & Sint which is endemic plant growing Zonguldak and Bartın.In this study, Seseli resinosum?s anthers tetrasporangiate. Anther wall includes four layers. Tapetum is glandular type.Ovule longitudinal section taken Seseli resinosum unitegmic, anatrop and tenuinusellat type. As a result of macrospore mother cell division of meisosis occurs macrospore tetrad is linear type. one the macrospore on chalaza remain active. Eight nuclear embriyo sac as a result of the four forms of mitosis Polygonium type. Embriyo sac formation is monosporic.In our study, Seseli resinosum?s endosperma is free nucleus. then in the later stages of development is the formation of nuclei around the periphery and becomes cellular.Fruit type is shizocarp, testa with pericarp unseparable. Testa is 3-6 stratified.