Değişken gradyanlı elektriksel alanda meydana gelen uzay yüklerinin modellenmesi ve benzetimi
Modelling and simulation of space charges formed under electrical field with varying gradient
- Tez No: 300972
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFIZ ALİSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Uzay yüklerinin etkin bir şekilde kullanılabildiği birçok yeni teknoloji, günlük hayatta yerini almaya başlamıştır. Bu nedenle, uzay yüklerinin rol aldığı makro, mikro ve nano ölçeklerdeki sistemlerin benzetimine dönük yöntemlerin geliştirilmesi mühendislik uygulamaları açısından önem arz etmektedir.Bu tez çalışmasında, uzay yük hareketlerinin iki-boyutlu düzlemde hareketleri modellenmiş ve bu model çerçevesinde uzay yüklerinin nümerik analizini sağlayan bir Sonlu Farklar Zaman Bölgesi (Finite Difference Time Domain-FDTD) benzetim yöntemi geliştirilmiştir. Bu yöntem, karma (heterojen) yük dağılımına sahip ortamlarda, ortaya çıkan serbest uzay yüklerinin değişken elektriksel alan altında iki-boyutlu düzlem üzerinde sürüklenme ve difüzyon hareket modellerini temel almıştır. Bu yöntem ile yüksek gerilim altında gaz ortamda gerçekleşen Korona boşalması olayının oluşumu ve gelişiminin iki-boyutlu FDTD analizi gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, küre-düzlem elektrot sisteminde oluşan korona elektrostatik alanında gerçekleşen fiziksel ve elektriksel olayların benzetimi yapılmış ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many new technologies, where space charges are utilized, begin to find applications in our daily life. Therefore, development of numerical methods for the simulation of systems in macro, micro and nano scales is quite substantial for engineering applications, in which space charges are involved.In this thesis, space charge motion on a two dimensional plane was modeled and on this bases, a Finite Difference Time Domain (FDTD) simulation method providing the numerical analysis of space charges motion is developed. The proposed method bases on drifting and diffusion motion models of space charges in a two dimensional plane with inhomogeneous charge distribution under a varying electrical field. By using the proposed method, two dimensional FDTD simulation of Corona discharge, which occurs in a gas volume around a high voltage electrode, was achieved. In this manner, physical and electrical events in a corona electrostatic field of a sphere-plate electrode system was simulated and the obtained results were discussed.