Türkiye'deki Arabis alpina L. (Brassicaceae) populasyonları üzerinde taksonomik, morfolojik ve moleküler çalışmalar
The taxonomic, morphological and molecular studies on Arabis alpina L. (Brassicaceae) populations in turkey
- Tez No: 300974
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİROL MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Morfoloji, Biology, Botany, Morphology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada Arabis alpina L. s.l. türünün değişik populasyonlarından toplanmış herbaryum örnekleri morfolojik ve moleküler teknikler kullanılarak incelenmiştir.Morfolojik çalışmalar sırasında toplam 56 karakter kullanılmıştır. Bu karakterlerden 3 tanesi gövdeye, 16 tanesi yaprağa, 17 tanesi çiçeğe, 8 tanesi meyveye, 2 tanesi tohuma ve 11 tanesi polene aittir.Morfolojik ölçüm ve gözlemler sonucu Arabis alpina türünün Türkiye'de yayılış gösteren populasyonları 7 farklı gruba ayrıldı. Bu gruplara ait bir ayırım anahtarı ve detaylı morfolojik özellikleri verildi.Polen çalışmalarında Asetoliz ve Wodehouse metodu olmak üzere iki farklı yöntem kullanılmıştır. Polen morfolojileri ışık ve taramalı elektron mikroskobu ile çalışılmıştır. Her iki alttürde de başlıca iki farklı polen şekli belirlenmiştir; asetoliz metodu uygulanan polenlerde prolate ve oblatae-sipheroidal.Toplam 185 tekrarlanabilir RAPD bandı 10 primer ile elde edildi. Bunlardan 40 fragment (%21.6) tüm bireylerde bulunmaktayken 145 RAPD bandı (78.3%) polimorfiktir.Çalışma sonunda RAPD-PCR çalışmalardan elde edilen bulgular ile morfolojik çalışmalardan elde edilenlerin uyuşmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, herbarium specimens of Arabis alpina L. s.l. collected from different populations have been examined using morphological and molecular techniques.A total of 56 characters were used in morphological studies, comprising stem (3), leaf (16), flower (17), fruit (8) seed (2) and pollen (11) characters. According to morphological measurements and examinations the populations of Arabis alpina L. species in Turkey have been divided into 7 different groups. Identification key and detailed descriptions to these groups are given.Methods of Asetoliz and Wodehouse have been used in pollen studies. The pollen morphology has been studied with light (LM) and scanning electron microscopy (SEM). Mainly two pollen shapes were recognized in both subspecies as prolate in acetolysed pollen and oblatae-spheroidal in unacetolysed pollen.A total of 185 reproducible RAPD bands were obtained with 10 primers. Of those, 40 fragments (21.6%) were shared by all individuals, whereas 145 RAPD bands (78.3%) were polymorphic.In conclusion, it was found that the data obtained from RAPD-PCR studies are not correlated with the data from morphological studies.