Güç sistemlerinin durum uzay teknikleri ile analizi
Power system analiysis using state space techniques
- Tez No: 300975
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SALİH MAMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Güç sistemlerinde, yıldırım gibi dış atmosferik deşarjlardan kaynaklanan aşırı gerilimlerin yanında açma-kapama olayları, kısa devre arızaları, generator yükünün kalkması, boşta çalışan hatlardaki Ferranti olayı gibi iç nedenlerden kaynaklanan aşırı gerilim ve akımlara da sıkça rastlanmaktadır. Meydana gelen bu aşırı akım ve gerilimlerin mümkün olan en yüksek doğrulukta tespiti, koruma elemanlarının tasarımı ve izolasyon koordinasyonu açısından büyük önem teşkil etmektedir. Bu çalışmada, iletim hatlarına enerji verilmesi sırasında meydana gelen geçici aşırı akım ve gerilimler durum uzay teknikleri kullanılarak incelenmiştir. Sistemin durum uzay denklemleri elde edilmiş, bu denklemler hem analitik olarak hem de nümerik integral yöntemleri (Euler, Runge Kutta ve Trapez) kullanılarak çözülmüştür. Çalışılan örneklerin sistem kararlılığı analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar EMTP-ATP programı ile elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Durum uzay tekniklerinin güç sistemlerinin geçici rejim analizi için elverişli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In power systems, in addition the voltages as a result of the external effects, such as lightning surges initiated as a result of atmospheric discharges, overvoltages and overcurrents are resulted due to switching events, short-circuit faults, loss of load and Ferranti effects in unloaded transmission lines. Accurate determination of transient voltages and currents is important for the design of protection equipment and isolation coordination. In this study, transient current and voltages after line energization are computed using state-space techniques. State equations describing the system are formulated and these equations are solved analytically and also using different numerical integration methods such as Euler method, Runge Kutta method and Trapezoidal rule of integration. Stability of the systems studied is investigated. The results obtained using state-space techniques are compared with those obtained using EMTP-ATP. The state-space techniques are found suitable for transient analyses in power systems.