Çeşitli yaşlardaki insan kafataslarında sutur yapılarının incelenmesi
- Tez No: 30098
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER ZİYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET: Bu çalışma Selçuk Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Ege Üniversitesi, Tıp Fakültelerinin Morfoloji Ana Bilim dallarının arşivlerindeki 100 kafatasında yapılmıştır. Ayrıca 30 ilköğretim çağındaki çocuğun radyogfileri anterior- posterior pozisyonlarda çekilerek genç yaşlarda kafatası dikiş şekillerinin düzeni ve ölçümleri tayin edilmeye çalışılmıştır. Radyografik filmler üzerinde yapılan ölçümlerle ayrıca kuru kafataslarında görsel olarak yapılan ölçümlerde bir tutarlılık olup olmadığı da bu çalışmada sağlanmaya çalışılmıştır. Dolayısıyla filmlerden de kafatası dikiş şekillerinin çalışılabileceği bu çalışmayla ortaya konmuştur. İnsan kafatası dikiş şekilleri; yüzeysel dikiş alanı tayini, değişik bölgelerdeki dikiş şekillerinin oluşumları ve ikincil çıkıntıları ile tarif edilmeye çalışılmıştır. Lambdoid ve coronal dikişleri, dikiş şekillerine gore ve dikiş alanlarına göre birbirleri ile mukayese edilmiştir, bu çalışmaya, kafatasına gore değişiklik gösteren az görülen dikiş şekilleri de dahil edilmiştir. Dikiş şekillerine ve dikişlerin alanlarına göre erkek ve kadın kafataslarında bir farklılık gözlenememiştir. Dikiş şekillerine yaşa bağlı olarak değişimi bu çalışmayla söylenemez ise de yaşlı kafataslarındaki bariz dikiş şekillerinin kaybolması söylenebilir ve dikiş yerlerinin silik hale gelmesiyle de kafataslarının yaşlı bir kafatası olduğu söylenebilir. Metopik dikişleri olan kafataslarında kemik odacıklarının varlığı değişik yayımlarda görüldüğü gibi bu çalışmada da görülmüştür. 34
Özet (Çeviri)
SUMMARY: For this work suture pattern of 100 skulls from the archives of Anatomy departments of medical schools of Selçuk, Hacettepe and Aegean Universities. Also, anterio-posterio cranial radiagraphy of 30 elementary school children were obtained to measure and to determine the cranial suture patterns at younger ages. By doing so, it is intended that whether a relation could be established between visual examination of actual cranial suture typing and radiological examinations of the films obtained from the individuals Thus, in the future, using radiographics could be the choice of method for studying cranial patterns. In order to describe human cranial suture patterns; Circumferential suture area, basic patterns of sutures in different locales, and secodary sutural projektions were taken into considerations. Lambdoid and coronal sutural were compared with eachother in terms of sutural pattern forms and the area of suture patterns. The morphologic heterogeneity of cranial sutures were also studied. In this study sex dependent sutural patterns cannot be assertained conclusively. Additionally the age de pen dence of suture patterns can not be stated from this jork, but the obliteration of sutures occur with ageing and can be used for determining the age of skull. Metopic sutures containing skulls also had vorm ian bones corallary to other studies published elsewhere. 35