Psikiyatrik hastalıkların oluşmasında anababa tutumlarının rolü
- Tez No: 30097
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLAN OĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
51 ÖZET Bu çalışmada, psikiyatrik hastalıkların oluşmasında anababa tutumlarının önemli olduğu hipotezi, Prof.Dr.Aslan Oğuz ile birlikte hazırlanan Likert tipi, 77 madde ve 9 ayrı skala içeren bir anketin kullanılması ile test edildi. Anket Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniği'ne başvuran hastaların anababalanmn oluşturduğu hasta grubuna ve çocuklarında psikiyatrik hastalık öyküsü bulunmayan anababalann oluşturduğu kontrol grubuna uygulandı. Deneklerden, anketteki her bir madde için, hem“şu andaki”hem de“20 yıl önceki”düşüncelerini belirtmeleri istendi. Araştırma verilerine dayanarak gruplar arasında hem“şu andaki”hem de“20 yıl önceki”tutumlarını belirten cevaplara göre, istatistiksel açıdan önemli fark olduğunun saptanması ile psikodinamik etkenlerden birisi olan anababa tutumlarının, psikiyatrik hastalıkların patogenezinde önemli olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY In this study, the hypothesis of parental attitudes may play an important part in the occurrence of psychiatric disorders has been tested using a Likert type questionnaire prepared with the assistance of Prof. Dr. Aslan Oğuz. The questionnaire is consist of 77 items in 9 separate scales investigating the subjets's attitudes in the different respects. The questionnaires were given to a group of parents who applied to the Psychiatric Clinic of Erciyes University Research Hospital and to a group of parents, taken as the control group, with no history of psychiatric disorders. The subjects were asked to give their current opinions and the opinions they had 20 years ago. Based on the data collected from the responses of the subjects about their past and present attitudes, it has been reached the conclusion that there are statistically meaningful differences between the recent and past attitudes of the two groups on the whole and it has been concluded that the parental attitudes are one of the decisive psychodinamic factors in the pathogenesis of psychiatric disorders.