Pleksus lumbalisin morfolojik yapısı, cerrahi anatomisi, gelişimi ve varyasyonları
Morphologic structure of lumbar plexus, surgical anatomy, development and variations
  1. Tez No: 311689
  2. Yazar: SONER YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF İZCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Pleksus lumbalis, kompleks anatomik yapısı ve önemli vasküler yapılarla yakın ilişkisi nedeniyle dikkat edilmesi gereken bir nöral yapıdır. Pleksus lumbalisin ayrıntılı anatomik yapısının ve morfometrik özelliklerinin iyi bilinmesi bel, kalça ve kasık bölgesine yapılacak olan invaziv girişimler ve cerrahi müdahalelerde büyük fayda sağlar. Bugüne kadar pleksus lumbalisin anatomik yapısı erişkin kadavralarında çalışılmış olmakla birlikte fetüslerde bu konuda detaylı bir çalışma yapılmamıştır. Gerek intrauterin hayatta, gerekse de doğum sırasında ya da sonrasında fetüsler travmalara maruz kalabilirler ve pleksus lumbalis hasarları meydana gelebilir.Pleksus lumbalisin bu yapısını insan fetüslerinde detaylı olarak ortaya koymak, morfometrik özelliklerini ve komşuluklarını incelemek ve erişkin pleksusuna göre varsa farklılıklarını ortaya koymak amacıyla bu çalışmayı planladık.Çalışmada çeşitli gestasyonel yaşlardaki 10 insan fetüs kadavrasında toplam 20 adet pleksus lumbalise anatomik diseksiyon uygulandı. Pleksusa posterior ve anteriordan olmak üzere 2 yoldan ulaşıldı. Tüm diseksiyonlar mikroskop altında yapıldı. Önce dorsal kökler, sonra ganglionlar ve spinal sinirler ortaya konularak basamak basamak pleksus lumbalise ulaşıldı. Diseksiyon sırasında pleksus lumbalisin normal anatomik yapısını, dallanmalarını, komşu olduğu kemik, kas ve damar yapıları incelendi. Çeşitli noktalardan morfometrik ölçümler yapıldı. Pleksus lumbalisde intrauterin dönem ve doğum sırasında yada sonrasında hasara neden olabilecek olası patolojiler ile bunlara yönelik cerrahi yaklaşım yolları literatür eşliğinde tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Lumbar plexus is an important neural network which needs to be considered carefully because of its complex anatomy and close proximity to the critical neurovascular structures. Having a good knowledge of anatomical and morphometric features of lumbar plexus provides a great advantage in surgical interventions applied to lumbar, thigh and femoral regions. Till now, there is no single detailed study regarding the anatomy of lumbar plexus in fetuses whereas there are few reports on the lumbar plexus in adult cadavers. Fetuses may be subject to traumas during intrauterine life or during labor and these traumas may result in serious injuries in lumbar plexus.We planned this study in order to investigate the morphometric features and neighborhoods of lumbar plexus in fetuses and to enlighten the differences in lumbar plexus as compared to those in adults.In our study, we performed anatomical dissection to lumbar plexuses in 10 human fetal cadavers of various gestational ages. Lumbar plexuses were reached either through anterior or posterior routes and all dissections were carried out meticulously under microscope. First, dorsal roots and subsequently ganglions and spinal nerves were exposed in a stepwise fashion. During dissections, anatomy, branching patterns, neighboring bony, muscular and neurovascular structures were examined and morphometric measurement were performed from various points. In conclusion, possible pathologies of lumbar plexus in intrauterine life and/or during labor as well as their surgical management modalities were discussed in the confines of the current relevant literature.