Elektrik güç sistemlerinde güç bölgeleri arasındaki salınımların kontrolü
Control of oscillations in electrical power systems between power regions
- Tez No: 301007
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASIM KAYGUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında güç sistemlerinde güç bölgeleri arasında yük dengesizlikleri, uzun iletim hatları ve yüksek değerde güç iletimi nedeniyle meydana gelen küçük genlikli ve düşük frekanslı elektro-mekaniksel salınımların sönümlenmesi için Katsayı Diyagram Metodu (KDM) olarak adlandırılan bir polinomsal yaklaşım kullanılarak kontrolör tasarlanmıştır.Literatürde, birbirine bağlı sistemlerde bu tür salınımların kontrolü için birçok kontrol yöntemi tasarlanıp uygulanmıştır. Bu kontrolörlerden pratikte en çok kullanılan PID ve kesirli dereceli PID kontrolörleri ile önerilen KDM kullanılarak tasarlanan kontrolörün MATLAB'da benzetimleri ile basamak cevapları elde edilmiş ve sonuçların karşılaştırılması yapılmıştır.Birbirine bağlı sistemler için KDM kullanılarak tasarlanan kontrolörün kısa yerleşme süresine ve kapalı çevrimli sistemin zaman cevabının PID ve kesirli dereceli PID kontrolörlere oranla aşımsız özelliğe sahip olduğu sonuçlardan görülmüştür. Bu sonuçlar gösteriyor ki, güç sistemlerinde meydana gelen alanlar arası salınımların kontrol edilmesinde KDM uygundur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, to damp small amplitude and low frequency electromechanical oscillations occurring as a result of load imbalance, long transmission line and power transmission with high value between power regions in power systems, a controller was designed by using a polynomial approach called Coefficient Diagram Method (CDM).In the literature, many control methods have been designed and applied for interconnected power systems to control these oscillations. Step response performances of PID and fractional order PID controller, which are the most commonly used controllers in power systems, and the designed controller by using the CDM have been obtained from Matlab/Simulink and then results were compared.For interconnected systems, it has been seen from results that, designed controller using CDM has short settling time and step response without overshoot of close loop system rather than PID and fractional order PID controller. These in turn show that, the CDM is feasible in controlling modes emerged as inter-area oscillations in interconnected power systems.