Helicobacter pylori'de caga antikoru'nun serumdan in vitro tespiti için rekombinant bir caga antijeninin üretilmesi
  1. Tez No: 301043
  2. Yazar: MİRAY AKGÜÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. MİTHAT BOZDAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 1994 yılında Helicobacter pylori'yi birinci grup gastrik kanserojen olarak ilan etti. Dünyadaki Helicobacter pylori enfeksiyonu frekansı çok yüksektir ve buna paralel olarak mide kanserinden de ölüm dünyada çok sık görülmektedir. Helicobacter pylori spiral, gram negatif, tek kutbunda birden fazla flagella ya sahip kronik atrofik gastrit, peptik ülser, gastrik ülser, gastrik lenfoma gibi birçok gastrik hastalığın etkeni olarak görülen bir bakteridir.H. pylori'nin neden olduğu kronik gastritin prekanseröz bir patolojisi olduğu bilinmektedir. Kansere giden yolda bu bakteriye ait bazı özelliklerin rolü üzerinde önemle durulmaktadır. H. pylori `nin gastrik kanser gelişiminde rolü olabileceği öngörülen en önemli faktör cagA genotipidir. CagA antijeni çoğu klinik izolatda bulunan 128 kDa'luk hidrofilik bir proteindir. CagA proteini epitelyal hücrelere tutunmakta ve farklı suşlarda sayıca değişiklik gösteren tirozin bölgelerindeki EPIYA motiflerinden fosforilasyona uğramaktadır(Tirozin fosforilasyon motifleri). Bu tekrar dizilerini yüksek rakamlarda bulunduran suşlar gastrik kanser ile daha yakından ilişkilendirilmektedir.Son yıllarda yapılan çeşitli çalışmalarda cagA pozitif suşların gastrik kanser geliştirme oranının önemli oranlarda olduğu gösterildi. CagA pozitifliği üzerinde yapılacak araştırma sonuçları mide kanseri gelişme riski olanların önceden saptanmasına olanak verecektir. Şu ana kadar bu tarz çalışmalar yapılmış ve cagA pozitifliğinin saptanması amacı ile çeşitli kitler geliştirilmiştir ancak bu kitlerin maliyetlerinin çok yüksek olması kullanımlarını kısıtlamaktadır. Bu çalışma ile oluşturacağımız rekombinant bir cagA proteini kendi ülkemize ait olup Türkiye'de özgül elisa testlerinde kullanılabilecek maliyeti düşük çalışmalar ve araştırmalar yapabilmemize olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
World Health Organization classified Helicobacter pylori as a first class carcinogen in 1994. Today Helicobacter pylori infection frequency and deads associated with gastric cancer is very high in the world. Helicobacter pylori is a spiral, gram negative bacteria which seems to be responsible of several gastric diseases including peptic ulcer, gastric ulcer and Malt lenfoma.Results of recent studies demonsrated that cagA was closely associated with H.pylori patogenity. CagA is a 128kDa hydrophilic protein which holds on to epitelial stomach cells and phosphorilated on it?s EPİYA regions. Those EPİYA regions are higly various and associated with higher risk of developing gastric cancer than those infected with cagA negative strains.The aim of this study is to construct a prokaryotic expression system of Helicobacter pyloricagA gene fragment to improve an Enzyme linked immunosorbant assay. Such studies will lead us to cagA genotype serum samples earlier to determine the risk rate of Helicobacter pylori infection on the way to gastric cancer.