Glioblastoma multiforme tümör hücrelerinde nükleostemin ifadesinin tanı ve prognozda etkinliği
The efficiency of nucleostemin expression in the diagnosis and prognosis of glioblastoma multiforme tumor cells.
- Tez No: 301042
 - Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN SUNGUROĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çoğalmakta olan hücrelerde oldukça fazla eksprese edilen Nükleostemin hücre proliferasyonunun düzenlenmesi için oldukça gerekli bir proteindir. Nükleostemin geni görünüşe göre hem kök hücrelerin hem de bazı kanser hücresi tiplerinin proliferasyonunun düzenlenmesinde gereklidir. Nükleosteminin, hücreler çoğalırken erken multipotent evrede bol miktarda ifade edilir fakat farklılaşmanın başında aniden ve tamamen kaybolduğu öne sürülmüştür. Asıl olarak Nükleostemin, kök hücrelerde ve çeşitli kanser hücre hatlarında eksprese edilir fakat erişkin dokuların farklılaşmış hücrelerinde eksprese edilmemektedir. Buna göre Nükleostemin'in kanser hücreleri ve kök hücrelerin kendini yenilemesinin sürdürülmesinde rol oynadığı kanıtlanmıştır. Bu nedenle bu tez çalışması ile Glioblastoma Multiforme beyin tümörünün saptanmasında prognostik önemi olabileceği düşünülen Nükleostemin'in ifadesine bakılması amaçlanmaktadır. Bu çalışma sonunda bu hastalığın tanı ve prognozunda etkili olabileceği düşünülen yeni bir belirteçin oluşturulabilmesi için zemin hazırlanması hedeflenmektedir. Yapılan analiz sonucunda GBM tümör hücrelerinde NS'nin tanı ve tedavide hedef olarak kullanılamayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nucleostemin, which is limited quite a lot inside enhancing cells, is a necessary protein for regularizing cell proliferation. Apparently, nucleostemin gene is mandatory for regularizing cell proliferation of both stem cells and some types of cancerous cells. Nucleostemin expressed abundantly in early multipotent phase while cells are generating but it will disappear suddenly and completely in the beginning of differentiation. Mainly, nucleostemin is limited inside stem cells and some cancerous cell lines but it could not be limited inside differentiated cells of adult tissues. According to this, it has been proofed that nucleostemin has a role in sustaining the self-perpetuation of cancerous and stem cells. Therefore, it?s been aimed in this thesis to observe the definition of Nucleostemin which has been considered to have a prognostic role in determining Glioblastoma Multiforme brain tumour. As a result of this thesis, it?s been aimed to provide basis to develop a new indicator which could be effective in diagnosis and prognosis this illness. In consequence of analyses made, it?s been considered that diagnose and prognose of NS inside GBM tumour cells could not be used as a target.