Çocuklarda Helicobacter Pylori enfeksiyonunun gastrointestinal histoloji ve fizyoloji üzerindeki etkileri ve demir eksikliği anemisi patogenezindeki rolü
The effect of helicobacter pylori infection on gastrointestinal histology and physiology in relation to iron deficiency anemia in children
- Tez No: 115225
- Danışmanlar: PROF.DR. ENDER PEHLİVANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET H. pylori erişkinlerde ve çocuklarda gastrit ve peptik ülserin en önemli nedeni kabul edilmektedir. H. pylori enfeksiyonunun gastrointestinal sistem dışı hastalıkların patogenezinde de rol oynadığı ileri sürülmektedir. Çocuklarda demir eksikliği anemisi ve H. pylori enfeksiyonu arasındaki ilişki son 10 yılda önem kazanmıştır. Çocuklarda H. pylori enfeksiyonuna bağlı olarak gastrointestinal sistemde meydana gelen histolojik ve fizyolojik değişikliklerin demir eksikliği anemisi patogenezindeki rolünü araştıran herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Çalışmamızda, H. pylori enfeksiyonunun gastrointestinal histopatoloji ve fizyoloji üzerindeki etkilerinin ve bu etkilerin demir eksikliği anemisindeki rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla özofagogastro-duodenoskopi yapılan 52 hastada hematolojik parametreler, üç günlük diyet analizi, serum gastrin düzeyi, mide suyu askorbik asit düzeyleri, H. pylori CagA antikoru ve gastroduodenal histopatoloji çalışılmıştır. Sonuç olarak H. pylori enfeksiyonu, gastrit ve antral nodülarite ile ilişkili bulunmuş, H. pylori enfeksiyonunun serum gastrin düzeyini yükseltiği ve mide suyu askorbik asit düzeyini düşürdüğü gösterilmiştir. Bu değişikliklerin H. pylori suşunun virülansı ve gastritin yaygınlığı ile ilişkili olduğu düşünülmüş ve anemi gelişimine katkıda bulunabileceğine dair ipuçları elde edilmiştir. Özofajite eşlik eden H. pylori enfeksiyonunun, anemi gelişiminde rolü olabileceği düşünülmüştür. Bu çalışma, çocuklarda H. pylori enfeksiyonunun meydana getirdiği histopatolojik ve fizyolojik değişikliklerin demir eksikliği anemisi patogenezindeki rolünü araştıran ilk çalışma olması nedeniyle önem taşımaktadır. Çalışmada ayrıca özofajit H. pylori enfeksiyonu birlikteliğinin anemi gelişimi üzerindeki etkisi gündeme getirilmiştir. 67
Özet (Çeviri)
SUMMARY H. pylori has been established as a major cause of gastritis and peptic ulcer disease in adults, even in children. H. pylori infection has been suggested to have a role in the development of some extra-gastrointestinal diseases. The association between H. pylori infection and iron deficiency anemia in children has been the focus of attention during last 10 years. The influence of H. pylori-related gastrointestinal physiological and histopathlogical changes on the pathogenesis of iron deficiency anemia in children remains to be determined. In this study, we aimed to investigate the effects of H. pylori infection on gastric physiology and histology in relation to iron deficiency anemia in children. Iron status, 3-day diyetary analysis, serum gastrin levels, gastric juice ascorbic acid levels, H. pylori CagA status and gastroduodenal histopathology were studied in 52 children who were undergone esophagogastro-duedenoscopy. As a result, H. pylori infection was related to the presence of gastritis and antral nodularity, increased serum gastrin and decreased gastric juice ascorbic acid levels. It was tought that these changes were due to the virulance of H. pylori strains and the extent of gastritis. There are some clues that H. pylori related changes may contribute to the development of anemia. Furthermore, it has been observed that coexistence of H. pylori infection and esophagitis might have a role in the pathogenesis of anemia. In this preliminary study, the role of H. pylori related histopathological and physiological changes in the pathogenesis of iron deficiency anemia were investigated in children. Also in present study, the affect of coexistance of esophagitis and H. pylori infection on the development of anemia was brought to attention. 68