Screen prıntıng yöntemi ile güneş pili üretimi
Production of solar cells by screen printing method
- Tez No: 301065
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP HAMEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yenilenebilir enerjinin yaygın bir şekilde kullanımına geçilmesinde güneş pili teknolojisi bir çok avantajı ile büyük önem arz etmektedir. Güneş enerjisinin elektriğe dönüşümünde kullanılan güneş pilleri üretim maliyetlerinin yüksek olması sebebi ile halen yaygın bir şekilde kullanılamamaktadır. Bu probleme alternatif olarak geliştirilen çözümlerden biride organik ve hibrit güneş pilleridir. Organik ve hibrit güneş pilleri normal atmosfer koşullarında üretilebilmektedir ve ayrıca modern baskı teknolojileri kullanılarak seri üretimi yapılabilmektedir. Organik ve hibrit güneş pillerinin verimleri, Silisyum tabanlı pillerin verimlerine henüz ulaşamamış olsa da düşük maliyet ve kolay üretim avantajlarından dolayı oldukça ilgi çeken bir konudur.Bu çalışmada organik ve hibrit güneş pillerinin screen printing yöntemi ile üretilmesi üzerinde çalışılmıştır. Üretilen güneş pilleri AM1.5 standart güneş spektrumu altında karakterize edilmiş ve akım-gerilim değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of solar cell technology is very important with a lot of advantages in the context of the widely usage of renewable energy resources. Solar cells which are used to convert solar energy to electricity, had not been used yet because of the highly costs of manufacturing. Some of the developed alternative solutions for this problem are the organic and hybrid solar cells. Organic and hybrid solar cells can be manufactured serially under ambient atmospheric conditions by using modern printing technologies. The efficiency values of these solar cells have not been as much as Si based solar cells but organic and hybrid solar cells are very attractive because of the low cost and easy manufacturing advantages.In this study organic and hybrid solar cells are manufactured by Screen printing method. The produced cells are characterized under AM1.5 standart solar spectrum and the current-voltage values are obtained.