Fabrication of interdigitated back-contact (IBC) solar cells with screen-printed boron doped emitters
Serigrafi ile bor katkılanmış arka kontak arka eklemli (IBC) güneş hücresi üretimi
  1. Tez No: 611767
  2. Yazar: ATEŞCAN ALİEFENDİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Arka kontak arka eklemli (IBC) güneş hücrelerinin, n ve p katkılı bölgeleri ve bütün bağlantılarının arka yüzeyde olması nedeniyle, yüksek verim potansiyeli olan hücre yapılarıdır. Bu konudaki rekor verim değeri endüstriyel boyutlarda tek kristal yapılı silisyum hücrelerde %25,2 seviyesine ulaşmıştır. Bu tezin odak noktası yüksek etkinlikli güneş hücrelerinin bir türü olarak görülen IBC tipi güneş hücrelerinin geliştirilmesidir. Çalışmalar kapsamında n-tipi Silisyum (Si) dilimlerin ekran baskı yöntemi ile Bor (B) içerikli pasta ile katkılanması hedeflenmektedir. Bu tez ayrıca gerekli olan çözümleme yöntemlerinin, yüzey direnci ve katkılama eğiliminin, ölçüm ve çözümlemesini de hedeflemektedir. İlgili hücre üretimi ekran baskı ile Bor pastası basımı, tavlama ve takiben metalizasyon adımlarından meydana gelmektedir. İkincil bir teorik kanıtlama amacıyla çift taraflı örnekler de üretilmiştir. Üretilen IBC ve çift yüzlü örneklerin ölçümleri ve çözümlemeleri yapılmış, IBC hücrelerde %8.70 ve çift taraflı örneklerde %7.43 verim elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Interdigitated back-contact (IBC) solar cells with their unique structure, having both n and p doped regions as well all as contacts at the rear side, have the potential to achieve high-efficiency values. The record efficiency value at industrial scale have reached 25.2% for mono-crystalline silicon. This thesis focuses on the development of IBC cell structure which is one of the best performing cell structures. The scope of this thesis requires the full understanding of controlling the boron doping on an n-type wafer for decent process optimisation using Boron doping paste. The thesis also aims for the study of the necessary characterisation techniques, i.e. sheet resistance measurements, and electrochemical capacitance-voltage (ECV) profiling. Corresponding cell fabrication is based on screen-printing of Boron doping paste, annealing, and following metallisation steps. The bifacial structure is also demonstrated as a secondary proof-of-concept. The produced cells have been characterised and analysed with 8.70% efficiency on IBC and 7.43% efficiency on bifacial structures.