Screen-printing boron and phosphorus diffusion processes for high efficiency crystalline silicon solar cells
Yüksek verimli kristal silisyum güneş hücreleri için ekran baskılı bor ve fosfor difüzyon süreçleri
- Tez No: 708587
- Danışmanlar: PROF. DR. YOSHIYUKI SUDA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokyo University of Agriculture and Technology
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Enformasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmada, kristal silisyum güneş hücreleri üretiminde metalizasyon sürecinde kullanılan ekran baskı yönteminin bor ve fosfor difüzyonu içinde kullanılabilmesine yönelik araştırma ve geliştirmeler yapılmıştır. Ekran baskı yapılabilir boron ve fosforun silisyum güneş hücrelerine uygulanabilmesi için uygun süreçlerin geliştirilmesi ile bu tür hücrelerin daha kolay ve makliyet-etkin üretilebilmesi hedeflerden biri olmuştur. Etkili difüzyon süreci ile inline sürece uygun ekran baskı yapılabilir bor ve fosfor difüzyonu ile standard olarak kullanılan POCl3 ve BBr3 süreçlerine alternatif oluşturmak, geliştirilen teknikler ile silisyum altlıkların elektriksel, yapısal performanslarını artırmak, ve tek baskı ve tek difüzyon yöntemi ile kolayca selektif emitör yapısı ve hücreleri üretmek özelinde istenilen dizaynda baskı ve difüzyon yapmaya elverişli süreçler geliştirmek hedeflenmiştir. Silisyum alttaşların geliştirilen difüzyon süreçleri ile elektriksel ve yapısal özellikleri geliştirilmiştir. Bu sayede tek baskı ve tek difüzyon yöntemi ile standart boyutlarda selektif emitör güneş hücreleri, ve ekran baskılı p+ bor emitör çift-taraflı n-tipi silisyum güneş hücreleri üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, well-known screen-printing technology was considered as a promising alternative for boron and phosphorus diffusions as well if proper processes can be developed and adapted to the solar cell manufacturing technology. Screen-printable boron and phosphorus doping processes were developed and were evaluated, optimized, and adapted to the use in solar cells, to ease the fabrication process and to decrease the production efficiency. The principle objectives of the study are: to adapt an effective diffusion processes for printable dopant diffusion processes for inline applications, to develop screen-printable phosphorus and boron processes that can replace the POCl3 and BBr3, respectively for the dopant diffusion in silicon solar cell manufacturing, to achieve high post-diffusion electrical properties especially lifetime improvement by a developed boron diffusion process, to develop process for n+ and p+ diffusion that can be printed and diffused according to designed area which will eliminate a lot of masking and etching processes. Bulk quality of the silicon wafers could be improved with developed screen-printing boron and phosphorus diffusion processes. Finally, high efficiency single print, single diffusion standard area selective emitter solar cells and full area bifacial n-type silicon solar cells with screen printing p+ boron emitter could be fabricated.