Düşük karbonlu çeliğin çevreci ZnFe/polianilin iletken polimer ile kaplanması ve kaplanan çeliğin korozyon davranışının incelenmesi
Electrodeposition and corrosive properties of environmental ZnFe/polyaniline on low-carbon stainless steel
  1. Tez No: 301067
  2. Yazar: FERHAT TİLTİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada; AISI 4140 düşük karbonlu çelik altlığın üzerine çevreci ZnFe alaşımları elektrokimyasal depolama metodu ile kaplanarak katodik koruma sağlanmış sonrada iletken Polianilin (PANI) ile elektrokimyasal Dönüşümlü Voltametri (CV) yöntemi ile kaplanarak anodik olarak korunmuştur. Elde edilen Çelik/ZnFe/Polianilin yapının korozyon davranışı elektrokimyasal yöntemler olan Dönüşümlü Voltametri ve Tafel yöntemleri ile incelenmiştir. Aynı zamanda polimer filmin oluşumundaki banyo pH değerinin ve polimer sentezinde kullanılan akım yoğunluğunun değişiminin etkisi de incelenmiştir. Metal alaşımı ve ikili (Metal/PANI) kaplamaların, çeliğin korozyon direnci üzerine etkisi %3,5 NaCl ortamında incelenmiştir. Kaplamasız çelik, ZnFe kaplı çelik ve ZnFe/PANI kaplı çeliğin elektrokimyasal davranışları karşılaştırılmıştır. Bu sonuçlar elektrokimyasal deney sonuçları ile de uyumludur.
Özet (Çeviri)
In this study firstly AISI 4140 stainless steel surface was coated with eco friendly ZnFe alloy via electrodeposition method for cathodic protection and than the polyaniline (PANI), which is a conductive polymer, is synthesized on the ZnFe coated steel surface by the way of electrochemical cyclic voltammetry (CV) method to protect anodically the steel. Corrosion characteristics of AISI 4140 steel/ZnFe/PANI structure were analyzed by the methods of CV and Tafel extrapolation. Effect of bath pH and current density on the synthesis of the aniline was also examined. Corrosion properties of metal alloy and metal/PANI coatings have been examined in the % 3,5 NaCI aqueous media. Steel, Steel/ZnFe and Steel/ZnFe/Pani structures have been compared.ZnFe + PANI coatings in % 3,5 NaCI solutions has showed better corrosion resistance than Steel/ZnFe coating. This result is also convenient with the electrochemical experiment results.