Düşük karbonlu çeliğin derişik sülfürik asit çözeltileri içinde anodik koruma kriterlerinin belirlenmesi
The Determination of anodic protection criterions of low carbon steel in concentrated sulfuric acid solutions
- Tez No: 17575
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYRİ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
DÜŞÜK KARBONLU ÇELİĞİN DERİŞİK SÜLFÜRİK ASİT ÇÖZELTİLERİ İÇİNDE ANODİK KORUMA KRİTERLERİNİN BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Talip Eralp ALTINTEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1991 ÖZ Demir ve çelik sülfürik asit çözeltileri içinde dayanıksız bir metaldir. Ancak demir aktif-pasif geçişli bir metal olduğundan belli bir potansiyel aralığında pasifleşme özelliğine sahiptir. Pasifleşme potansiyeli ve koruma akım yoğunluğu değerleri çeliğin cinsine, asit konsantrasyonuna ve sıcaklığa bağlı olarak değişmektedir. Yap mış olduğumuz bu çalışmada, 1010 yumuşak çeliğinin % 50 - % 96 kon santrasyon aralığındaki 11 farklı sülfürik asit çözeltisi içinde potansiyodinamik yöntem ile anodik polarizasyon eğrileri çizilmiştir. Bu eğriler yardımıyla kritik akım yoğunluğu (icrit)» pasifleşme potan siyeli (E ), koruma akım yoğunluğu (i_) ve kritik potansiyel (Ecrit) değerleri belirlenmiştir. Oksijensiz ortamda yapılan deneylerden 1010 çeliğinin pasifleşme potansiyelinin asit konsantrasyonuna bağlı olarak genellikle +400 mV ile +900 mV aralığında kaldığı ve +800 mV potansiyel değerinden sonra pasif bölgeye girildiği, pasif bölgenin yaklaşık +1600 mV ile +2400 mV'a kadar devam ettiği belirlenmiştir. -ııı-
Özet (Çeviri)
THE DETERMINATION OF ANODIC PROTECTION CRITERIONS OF LOW CARBON STEEL IN CONCENTRATED SULFURIC ACID SOLUTIONS (M.Sc. Thesis) Talip Eralp ALTINTEN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1991 ABSTRACT Iron and steel are not lasting metals in sulfuric acid solutions. However, since iron is an active-passive transition metal, it has passivation charecteristic in a certain potential interval. Passivation potential and protection current density values change depending on the type of steel, acid concentration and temperature. In this study, anodic polarization curves of 1010 mild steel in 11 different sulfuric acid solutions whose concentrations change in the concentration ranges between 50 % to 96 %, have been plotted by using potantiodynamic method. Critical current density (icrit), passivation potential (Epp), protection current density (i ) and critical potential (Ecr^t) values have been determined from these curves. As a result of these experiments which are done in a medium without oxygen, it has been determined that passivation potential of 1010 steel generally takes place in the +400 mV to +900 mV range depending on the acid concentration and when potential value is +800 mV, passive region starts and continues up to a potential value of +1600 mV to +2400 mV. -tXV-