Integration of production, transportation, and inventory decisions in supply chains
Tedarik zincirlerinde üretim, taşıma ve envanter kararlarının entegrasyonu
  1. Tez No: 301105
  2. Yazar: UTKU KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN SABUNCUOĞLU, YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL TOPTAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tezde tedarik zincirlerinde üretim, taşıma ve envanter kararlarının entegrasyonu üzerine çalışılmıştır. Entegrasyon detayları iki düzeyde ele alınmaktadır. Tezin ilk aşamasında, tek aşamalı bir tedarik zincirinde üretim ve sevkiyat programlarının koordinasyonunu sağlayan operasyonel seviyede bir model kullanılmıştır. Tesisin üretim planlaması problemi tek bir süreç olarak modellenmiştir. Tesisten uzakta bulunan işler sonlu sayıda kapasiteli araçlar kullanılarak tesise getirilmektedir. İşlerin kaynağına yakın olarak konuşlandırılmış olan bu araçlar, işlenmesi bitmiş işlerin teslimatında (dağıtım) da kullanılmaktadır. Tezin ilk aşamasında hem üretim tesisinin hem de araçların çizelgelerini oluşturan bir model geliştirilmiştir. Bu model aynı araçların hem tedarik hem de dağıtımda etkin olarak kullanılmalarına olanak sağlamaktadır.Tezin ikinci aşamasında, üretim kapasitelerini göz önüne alan, üretim planlama ve dağıtım problemi için taktik seviyede bir model geliştirilmiştir. Modelin amacı toplam taşıma ve envanter maliyetlerini en azlamaktır. Bu sistemdeki üretici, dağıtımı iki tip araç kullanarak yapabilmektedir. İlk tip araç sınırsız sayıda kullanılabilirken, maliyeti daha düşük olan ikinci tip araçların sayısı zamana bağlı olarak değişmektedir. Problem yapısını etkileyen operasyonel faktörlerin her bir kombinasyonu için ya en genel maliyet yapısı için sözde polinom bir algoritma geliştirilmiş ya da doğrusal maliyet fonksiyonları için bile böyle bir algoritmanın olamayacağı ispatlanmıştır. Tüm kombinasyonlar için geçerli en iyilik koşulları incelenmiş ve tüm problemler için geçerli kapsamlı bir formülasyon geliştirilmiş ve operasyonel faktörlerin sistem maliyetleri üzerine etkileri tespit incelenmiştir.Tezin üçüncü aşamasında, önceki aşamada önerilen problemlerden biri daha detaylı olarak incelenmiştir. Sanayi uygulamalarından esinlenerek üç çözüm yaklaşımı önerilmiş (koordine-edilmemiş, aşamalı-koordineli ve merkezi-koordineli) ve bunların formülasyonu yapılmıştır. Bu yaklaşımlar arasındaki temel fark alt problemlerin çözüm şeklidir (bütünleşik veya sırayla, sezgisel veya en iyi). Alt problemler ve bunların özel durumları için tam çözüm yöntemleri geliştirilmiş ve bunların zorlukları ispatlanmıştır. Bu üç yaklaşım sayısal analizler kullanılarak karşılaştırılmış, bu sayede entegrasyonun kıymeti farklı taşıma koşulları için değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation studies the integration of production, transportation and inventory decisions in supply chains, while utilizing the same vehicles in the inbound and outbound. The details of integration is studied in two levels: operational and tactical. In the first part of the thesis, we provide an operational level model for coordination of production and shipment schedules in a single stage supply chain. The production scheduling problem at the facility is modelled as belonging to a single process. Jobs that are located at a distant origin are carried to this facility making use of a finite number of capacitated vehicles. These vehicles, which are initially stationed close to the origin, are also used for the return of the jobs upon completion of their processing. In the first part, a model is developed to find the schedules of the facility and the vehicles jointly, allowing effective utilization of the vehicles for both in the inbound and outbound transportation.In the second part of the dissertation, we provide a tactical level model and study a manufacturer's production planning and outbound transportation problem with production capacities to minimize transportation and inventory holding costs. The manufacturer in this setting can use two vehicle types for outbound shipments. The first type of vehicle is available in unlimited number. The availability of the second type, which is less expensive, changes over time. For each possible combination of operating policies affecting the problem structure, we either provide a pseudo-polynomial algorithm for general cost structure or prove that no such algorithm exists even for linear cost structure. We develop general optimality properties, propose a generic model formulation that is valid for all problems and evaluate the effects of the operating policies on the system performance.The third part of the dissertation considers one of the problems defined in the second part in detail. Motivated by some industry practices, we present formulations for three different solution approaches, which we refer to as the uncoordinated solution, the hierarchically-coordinated solution and the centrally-coordinated solution. These approaches vary in how the underlying production and transportation subproblems are solved, i.e., sequentially versus jointly, or, heuristically versus optimally. We provide intractability proofs or polynomial-time exact solution procedures for the subproblems and their special cases. We also compare the three solution approaches to quantify the savings due to integration and explicit consideration of transportation availabilities.