Amasya ili Suluova ilçesinde kuru soğan üretimi ve pazarlama yapısı, sorunları ve çözüm önerileri
Production marketing problems and solution alternatives of onion in Suluova county of Amasya province
  1. Tez No: 301116
  2. Yazar: FİLİZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SAYILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada; Amasya İli Suluova İlçesinde soğan üreten tarım işletmelerinin sosyo- ekonomik yapısı ve sorunları incelenmiştir. Araştırmada soğan üreten 63 işletmeden yüz yüze görüşme (mülakat yoluyla) 2009-2010 yılına ait veriler toplanarak, işletme büyüklük gruplarına göre analiz edilmiştir. Tüm görüşmeler araştırıcı tarafından 2010 yılında yapılmıştır. İşletmelerin ortalama arazi genişliği 86,47 da olarak bulunmuştur. Toplam arazinin %40,70'inde soğan üretimi yapılmaktadır. İşletme başına ortalama soğan üretimi 106 436,50 kg olarak bulunmuştur. Banko en fazla yetiştirilen soğan çeşididir. Hasat işlemi Eylül ve Ağustos aylarında yoğunlaşmıştır. Soğan pazarlamasında komisyoncu etkilidir ve vadeli satışlar çoğunluktadır. Soğan üretiminde girdilerin pahalı olması önemli sorunların başında gelmektedir. Araştırmada soğan üretiminin üretimdeki yapısal durumu, ürünlerin tüketiciye ulaştırma sürecindeki pazarlama kanallarının durumu ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study includes socio-economic structure and problems of onion producing farm enterprises in Suluova county of Amasya province. In the study, data have been collected for the year 2009-2010 and establishments have been analysed according to their size groups by interviewing with 63 onion enterprises. All the interviews have been conducted by the searcher in 2010. Avarage land of enterprises is 86,47 decars in width. Onions are produced in 40,70% of the total land area. Onion production was determined as an avarage 106 436,50 kilos per farm. Banko is the most grown variety of onions. Harvesting is mostly in August and September. Brokers are effective for marketing onions and term sales are the most preferred system. One of the most important problems is expensive inputs in the production of onions. In the study, the structural position of onion production and the state of marketing channels in the process of products to consumers are tried to reveal.