Tokat ili Kazova yöresindeki tarım işletmelerinin organik tarıma bakış açılarının ve bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of agricultural enterprises? knowledge level and outlook for organic farming in Kazova region Tokat province
  1. Tez No: 301115
  2. Yazar: AHMET OLGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL KIZILASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmada Tokat İli Kazova Yöresindeki üreticilerin organik tarım konusundaki genel bilgi düzeylerinin ölçülmesi ve organik tarıma bakış açılarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Veriler Tokat İli Kazova Yöresindeki köylerden, direkt mülakat yoluyla toplanmıştır. Bu köyler içerisinden, ?Neyman Yöntemi? kullanılarak 85 adet işletme belirlenmiştir. Elde edilen verilerin analizi aşamasında ise ?Khi-Kare? bağımsızlık testi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucuna göre, incelenen üreticilerin % 96,34'ü erkek, % 3,66'sı kadındır. Üreticilerin ağırlıklı yaş grubu 36?50 yaş aralığıdır. Üreticilerin % 3,53'ü üniversite mezunu iken, % 9,41'inin okuma yazması yoktur. Üreticilerin % 36,47'sinin aylık ortalama geliri 501?1.250 TL arasındadır. Üreticilerin % 77,65'i organik tarım terimini daha önce duymuş, % 22,35'i ise organik tarım terimini daha önce duymamıştır. Üreticilerin % 37,65'i organik tarım eğitimi almayı istemektedir. Üreticilerin % 42,35'i organik tarım sayesinde girdi masraflarının azalacağını düşünmektedir. Üreticilerin % 47,06'sı organik tarımın çevre dostu bir üretim sistemi olduğunu belirtmektedir. Sonuçta, araştırma bölgesinde organik tarım bilinç düzeyinin yeterli olmadığı anlaşılmıştır. Bu nedenle üreticilere yaygın eğitim kapsamında organik tarım eğitimi verilmesi ve deneme üretimleri yaptırılması gerektiği düşünülmektedir. Genel olarak yörenin tarım potansiyeli oldukça yüksek olup, arazi sulama oranı ve verim düzeyi fazladır. Bu nedenle yöre arazilerinin en azından bir kısmının, Dünya'da giderek yaygınlaşan, yüksek gelir getiren ve çevre dostu bir üretim sistemi olan organik tarım faaliyetlerine ayrılmasının, yörenin gelişimi açısından önemli olacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, measurement of the general knowledge level about the organic farming and determination of outlook of organic farming of producers in the Tokat province Kazova region is intended. Data were collected through direct interview from villages in the Tokat province Kazova region. 85 producers were determined using by ?Neyman Method? within these villages. At the stage of the analysis of the obtained data was applied the“chi-square”independence test. According to the results of research, 96.34% of the producers are male and 3.66% are female. Producers are mainly in the range of 36-50 age groups. While 3.53% of producers are university graduates, 9,41% is illiterate. Monthly average income of 36.47% of the producers is between TL 501-1250. 77,65% of producers have heard of the term of organic farming before, 22,35% of them have not heard the term before. 37.65% of the producers want to study organic farming. Due to organic farming, 42.35% of producers think that the input costs will be decrease. 47.06% of the producers think that organic farming is an environmentally friendly production system. As a result, at the research area, it is understood that the level of consciousness of organic farming is not sufficient. For this reason, it is required to give the organic farming education under the common agricultural education for producers. Moreover, trial productions must be done at the region. Generally, agricultural potential of region is quite high. In addition, land irrigation rate and level of yield are high. Therefore, it has been concluded to be important of separating of the organic farming activities which are becoming increasingly popular in the world, generating high income and being environmentally friendly production system of at least some of the region land for the development of the region.