Software cost estimation in the SOA age
SOA çağında yazılım maliyetlendirilmesi
- Tez No: 301118
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF SELÇUK ÖĞRENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde yazılım maliyetini hesaplamak için birçok yazılım maliyet tahminleme modeli geliştirilmiştir. Yaptığımız araştırmada, servis odaklı mimarilerdeki servislerin geliştirme maliyetine odaklanılmıştır. Çalışmalarımızda servis odaklı mimari projelerde yazılım geliştirme maliyetini etkileyecek yeni faktörler bulmaya çalıştık. Servisin geliştirme maliyetini servis odaklı mimarilerde bulmamıza yarayacak yeni bir yapı tanımladık.Yaptığımız araştırmada, servis odaklı mimarideki farklılıkların neler olduğu konusuna odaklandık. Günümüz servis odaklı mimari çağında, birçok araştırmacı COCOMO II gibi eski maliyetlendirme modellerinin gerçeğe yakın olmayan sonuçlar verdiğinden dolayı yeni yapılar tanımlamaya ihtiyaç duymaktadırlar. Servis odaklı mimarilerin uygulama, analiz ve kodlama aşamaları maliyetlendirme hesaplamasında kullanacağımız yeni ve etkili faktörler bulmamıza yardımcı olmaktadır.Tanımlamış oldugumuz geliştirme maliyetini hesaplayan yapıyı farklı deneylerde kullanarak değişik sonuçlar elde ettik. Bu deneyler sonucunda, Input/Output ve karmaşıklık faktörlerinin yazılım maliyetlendirmesine olan etkisini saptadık. Çalışmalarımız süresince, maliyet hesaplamasında kullandığımız faktörleri COCOMO II modelinden de faydalanarak tanımladık.Yaptığımız deneyler süresince, Monte Carlo simülasyon programını kullanarak 50 kümeli (cluster) 100 ? 200 örnekli empirik sonuçlar elde ettik. Deneylerimizin sonucunda her küme için optimal servisi bulduk. Bu servisleri karşılaştırmak üzere çizdiğimiz grafikler ile gösterdik.Sonuç olarak, parçalanmış servislerin büyüklüklerinin yazılım maliyeti üzerindeki etkisinin cok fazla olmadığını saptadık.
Özet (Çeviri)
Many estimation models have been proposed to examine the accuracy of software cost estimation. We focus on the development cost of services in SOA (Service Oriented Architecture). We tried to find new factors that affect the development cost for SOA projects. We defined a new framework which may help to find the development cost in SOA.The main point of our research is focused on this question: ?What is the difference in SOA age?? Today, in SOA age, many researchers try to define new frameworks, because calculating cost estimation using old models such as COCOMO II gives inaccurate results when it comes to service-based systems. SOA implication, analysis and coding stages provide us to find new effective factors for calculating the cost estimation.In our research, we defined a new framework to calculate development cost of a service. We used this framework in our experiments and we obtained different results. We found the effect of I/O and Complexity metrics on development cost estimation. We also took an advantage of COCOMO II model while we are creating our main metrics to calculate cost.During our experiments we created 50 different clusters with 100 or 200 different service samples with Monte Carlo simulation. As a result of our experiments, we found the optimal service for all clusters. We have shown services? development costs which are minimum and maximum in detailed graphs. Finally, we found that cluster size of granulated services does not affect the development cost excessively.