Kâzım Karabekir'e ait çocuk şarkılarının eğitim müziği açısından değrlendirilmesi
Evaluation of Kazim Karabekir's child songs by means of educational music
- Tez No: 301123
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKALP PARASIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada Doğu Cephesi Kumandanı ve TBMM 5. Başkanı Kâzım Karabekir Paşa'nın çocuk şarkıları literatür tarama yöntemiyle incelenmiştir. Karabekir Paşa'nın bizzat kaleme aldığı ve hakkında yazılan dokümanlar taranmış, eğitim felsefesi ortaya konularak bir zemin oluşturmuş ve bu zemin üzerine çalışma kurulmuştur. Nitel araştırma yöntemlerinden yararlanılan bu çalışmada; literatür taramanın yanı sıra, doküman incelemesinin gerekliliği olarak tarihsel dokümanlar gözden geçirilmiş, eğitim müziği besteleme parametreleri veri analiz aracı olarak kullanılmıştır. Karabekir'in çocuk şarkıları incelenip, içerisinde bulundukları oyunlardan yola çıkarak şarkıların özellikleri ve amaçları betimlenmeye çalışılmıştır. Ardından Karabekir Paşa'nın çocuk şarkıları araştırmacı tarafından verilerdeki özellikler doğrultusunda Teorik ve İçerik Açısından olmak üzere 2 ana grupta tasnif edilerek analiz edilmiş ve tonalite, ses alanı, ölçü birim, gürlük terimleri, artikülasyon ve süslemeler, kullanılan notalar ve konular olmak üzere alt başlıklara ayrılmıştır. Son olarak Kâzım Karabekir'in şarkılarının Batı Müziği tekniğinde yazılan çocuk şarkılarının ilk örneklerinden olduğu, müzikal anlamda yetkin oldukları, eğitim ve öğretim açısından iyi bir araç oldukları sonucuna varılmıştır. Buradan yola çıkarak bu şarkıların göz ardı edilmemesinin, çocuk kitaplarında ve drama derslerinde yerini almasının önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Within this thesis study, child songs written by Kâzım Karabekir Pasha, who brought major contribution to contemporary civilization level of the Republic of Turkey not only by military success but also his educational identity, are examined by literature search method. Books about Karabekir and self-penned books are being scanned, a basic infrastructure has been established by examining his educational philosophy and the study has been constructed upon this basis. This study utilized qualitative research methods, besides literature search, historical documents revised which created the need for descriptive research on the training ground as a tool for data analysis parameters used in composing music. Karabekir?s children songs are analyzed by classifying child songs in 2 main groups, in terms of theoretical and conceptual aspects based on the features and objectives of the songs. These main groups are divided into sub-headings by means of tonality, voice interval, the unit of measure, terms of vibrancy, articulation, ornamentation, notes and topics. Finally, in Western music technique Karabekir post songs that the first examples of children's songs, the musical sense, they are competent, they concluded that a good tool for education and training. Based on this, these songs do not undermine children's books and drama classes receiving location is thought to be important.