Türk Silahlı Kuvvetlerinden emekli olan personelin muayene ve tedavisi için yeni bir model geliştirilmesi
  1. Tez No: 30114
  2. Yazar: İSMAİL SEÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Askeri Sağlık Hizmetleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
VI. ÖZET Bu çalışmada, T. S. K' den emekli olan personelin muayene ve tedavisinde ortaya çıkan sorunlara çözüm yolu aranmıştır. Emekli personelin sağlık hizmetlerinden daha kolay ve etkin olarak ya rarlanabilmesi için, çeşitli Avrupa ve Nato üyesi ülkelerin sivil ve askeri sağlık sistemleri incelenmiştir. Bu ülkelerde Askeri emeklisi personele verilen sağlık hizmetlerinin; verilme şekilleri, hizmetin kalitesi ve mevcut kanun tüzük ve yönetmelikler araştırılmıştır. T.C. Emekli Sandığının bakmakla yükümlü olduğu personeline vermiş olduğu sağlık hizmeti araştırılmış, T.S.K. emeklisi personel ile mukayesesi yapılarak T.S.K 'den emekli personel aleyhi ne olan farkın giderilmesi için görüşler oluşturulmuştur. Askeri hastanelerin özellikle GATA ve GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanelerinin sağlık istatistikleri incelenmiş kamuya ait diğer üniversite hastanelerinin sağlık istatistikleriyle mukayese edilmiştir. Mukayese sonucunda GA TA ve GATA Haydarpaşa Eğitim hastanelerinin kapasite kullanma oranı açısın dan ülke genelinde ilk iki sırayı aldığı görülmüştür. Ancak bu hastanelerin hasta muayene ve tedavisine çok uzun zaman harcaması eğitim ve araştırma görevlerinde bir takım aksamalara neden olabilmektedir. Bu hususlar gözönüne alınarak Eğitim hastanelerinin fonksiyonlarını tam yerine getirebilmesi için yeni bir model geliştirilmesi ihtiyacı hasıl olmuştur. Sonuçta; eğitim hastanelerinin yükünü azaltacak, asker emeklisi personelin mağduriyetlerini önleyecek bir sistem geliştirilmiştir. -82-
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY In this study, solutions to sumo problems appearing in the medical case (treatment) given to the personnel have been searched for retired from the armed forces. Some military and civilian health care systms practiced in varisus European and Nato countries have been studied in order for the retired personnel to make better use of medical facilities in an easier way. Existing Laws, regu- lations and rules, procedures, along with the quality of the medical treatment given to the retired personnel have also been included in this study. The study also composes the medical care given to retired social security person nel with the one given to Armed Forces retired personnel and Thus aims to resolue the differences between the two systems. Stat i shies belonging to GATA and Haydarpaşa Training Hospitals have been investigated, composing them with the ones belonging to the civilian hospitals. The results have led us to the cou elusion that GATA and Haydarpaşa Training Hospitals rate the first and the second from the point of the standart of using capacity. However it has also been observed that the top much time spent on the treatment of patients prevents doctors from dedi eating (enough time) a longer time to their research work and studies. For this reason, it has become a neces sity to introduce new system in order to decrease the workload of these hospi tals and provide the retired Armed forces personnel with better medical care. And this study has been made in order meet this need. -83-