Klinik örneklerden haemophilus influenza Tip b izolasyon sıklığının araştırılması
Investigation on the isolation incidence of haemophilus influenzoe type b from clinical specienens
- Tez No: 30115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KOCABEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
VI. ÖZET Muayene maddelerinden Haemophilus türlerinin elde edilmesinde farklı besiyerleri kullanıldı. Brain heart infusion agar, % 7 at kanı ve 300 mgllt bacitracin, 5 mgllt vancomycin, 1 mgllt Clindamycin içe ren çikolata agar en uygunu idi. Bu besiyerini kullanarak toplam 802 muayene maddesinden 165 Haemophilus cinsi bakteri izole edildi. 165 Haemophilus cinsi arasından 118 tanesi ( %71.5) Haemophilus influenza, 35 tanesi f% 21.2) Haemophi lus parainfluenza ve 12 tanesi (% 7.3) Haemophilus haemolyticus olarak idantifiye edildi. 118 H. influenza susu serotiplendirildiğinde 6 tanesi (% 5.1) sero- tip a, 8 tanesi (% 6.8) serotip b, 8 tanesi (% 6.8) serotip d, 4 tanesi (% 3.4) serotip f olarak belirlendi. 92 suş (% 77.9) serotiplendirileme- di. 8 H. influenza tip b'nin 5 'i (% k.2) çocuklardan, 3'ü (% 2.5) ye tişkinlerden izole edildi. 165 Haemophilus cinsi bakterinin antibiyotik duyarlılık testi Mueller Hinton Agar ve % 7 at kanı içeren çikolata ağarda disk agar diffüzyon yöntemi ile yapıldı. Chloramphenicol (% 8h.5), ciprofloxacin (% 78.8), ceftriaxone (% 77.1) ve piperacillin (% 75. h) Haemophilus tür leri üzerine en etkili antibiyotikler olarak bulundu. Bulgularımız kontamine örneklerden Haemophilus türlerini izole etmek için at kanı içeren bacitracin, vancomycin ve clindamycin ilaveli çikolata ağarın kullanılması gerektiğini göstermektedir.; 37
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY In the recovery of Haemophilus species from specimens, different types of media were used. Choclate agar containing brain heart infu sion agar and 7 % horse blood plus bacitracin (300 mglLJ, vancomycin (5 mg/LJ and clindamycin (1 mg/LJ was the best. By using this media 165 Haemophilus species were isolated from total 802 specimens. Among these 165 Haemophilus species, 118 (71.5 %) H. influenzae, 35 (21.2 %) H.parainfluenzae and 12 (7.3 %J H.haemolyti- cus were identified. When 118 H. influenzae strains were serotyped; 6 (5.1 %J sero types were determined as a, 8 (6.8 %) as b, 8 (6.8 %) as d, and h (3.h %) as f. 5 (k.2 %) of the 8 H. influenzae types were isolated from children and 3 (2.5 %) from adults. Antibiotic susceptibility tests were done for 165 Haemophilus spe cies by using disc agar diffusion test in choclate agar containing Mueller hinton agar plus 7 % horse blood. Chloramphenicol (8k. 5 %J, ciprofloxacin (78.8 %), ceftriaxone (77.1 %J and piperacillin (75. h %J were found to be the most effective antibiotics on Haemophilus species. Our findings show that choclate agar containing horse blood plus bacitracin, vancomycin and clindamycin should be used in order to isolate Haemophilus species from contaminated specimens. 38