Yanıklarda enfeksiyon problemleri
  1. Tez No: 30113
  2. Yazar: GÜLŞEN MEVSİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Bu çalışma, GATA ve Askeri Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji ABD Baakteriyoloji laboratuarında, yanık enfeksiyonlarında etyolojik ajanların saptanması ve bunların antibiotik duyarlılıklarını incelenmesi amacıyla yapıldı. 186 Yanık yara materyalinde bakteri sayısı, bakteri türü ve antibiotik duyarlılığı araştırıldı, bakteri sayısı her bsir materyalde 10 ten fazla bulundu. Aerop yapılan kültürlerde pyociyaneus %36.02 (67/186), staphylococcus aureus %35.48 (66/186), B hemolytic, streptocus pyogenes %6.45 (12/186), E.coli %7.53 (14/186), proteus %3.76 (7/186) bulundu. Anaerop kültürlerde peptostreptococ 2.69 (5/186), peptococ %3.76 (7/186) mantar kültürlerinde ise Candida albicans %4.30 (8/186) izole edildi. Disk difüzyon yöntemi ile antibiotik duyarlılık deneyi yaptık ve bu çalışmada 24 adet antibiotik diski kullandık. Çalışmamızda en etkili antibiotiklerin şunlar olduğu belirlendi. P. Aeroginoza,« amikasine %89.55, cefobite %74.65, ceftriaksiyona %65.67,piprile %64.18 duyarlı, S. Aureuslar, duacite %77.22, mezlociline %72.33, amikasine %66.67, cefobite %57.58 duyarlı, E. Coli %64.29, amikasine %64.29, cefobite %57.14, piprile %57.14 duyarlı, Proteus cefobite %100, amikasine %85.71, duacite %57.14, piprile %57.14 duyarlı bulundu. Yanık enfeksiyonlarına sıklıkla P. aeruginoza ve S. aureus neden olmakla beraber streptococlar, E.coli, proteus, peptostreptococ ve peptococlarla Candida albicanse da yanık enfeksiyonlarında etyolojik ajan olarak karşımıza çıkmaktadır. Yanık enfeksiyon problemlerinin çözümünde uygun kemoterapötiğin seçiminin laboratuarda antibiotik duyarlılık deneyleri yapılarak tesbit edilmesi gerektiğine ve bu yolla tedavide başarı oranının artacağına inanıyoruz. 34
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study which is done Gülhane Military Academy Microbiology department etiologic agents and their antibiotic suscestibility have been investigated in burn patients in reconstructive surgery clinic. We have investigated bacteria counts, species and antibiotic suscestibility in 186 burns material. Bacteria count were found more then 105 every in each material. Pyocyaneus %36.02(67/186), staphylococus aureus %35. 48 (66/186) streptococcus pyogenes %6. 45 ( 12/186 ), escherichia coli %7.53(14/186) Candida albicanse %4. 30 (8/186) and proteus mirabilis %3. 76 (7/186) were isolated under aerobic conditions in anaerobic cultures peptostreptococcus %2. 69 (5/186) and peptococcus %3. 76 (7/186) were isolated. We also have done antibiotic suscestibility tests by using disk diffusion assay with 24 antibiotics. Cefobide %74.65, Ceftrioksan %65.67 have been found effective for Pseudomonas aeruginosa. Staphlococcus aereus have been found sensitive to duocide %77.22, Mezlocilline %72.33, Amikacin %66.67 and Cefobide %54.14. Amikacin, Cefobide and Pipericillin were effective for Eschericia coli in percentage %64.29,%57.14 and %57.14 respectively. On the other hand we have detected that Cefobide was the most effective antibiotic on proteus mirabilis of which are %100 sensitive and the other antibiotics such as duocide and pipril had an equal effectivity (%57.14) for Proteus mirabilis. As a result we can say that Pseudomanas aeruginosa and staphylococcus aureus are important etiologic agent in burn's inflection. So, bacterial isolation and antibiotic susceptibility test should be done in every burned case to solve this problem. 35