Respiratory syncytial virus antikorları araştırılmasında ELISA yönteminin uygulanması
The use of enzyme linked immunosorbent assay the investigation of respiratory syncytial virus antibodies
  1. Tez No: 30118
  2. Yazar: ÖZGÜL KISA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KOCABEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
VI. ÖZET Hep-2 hücre kültüründe Respiratory Syncytial Virus (RSV 8285 J susunun üretilmesiyle elde edilen antijenler kullanılarak Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) uygulandı ve değişik yaş gruplarından sağlanan U90 serum örneğinde RSV IgG ve IgM antikorları araştırıldı. U02 serumda (% 82) RSV IgG ve 36 serumda (% 6.7) RSV IgM antikorları pozitif bulundu. RSV IgM antikoru pozitif bulunan 36 serumda latex aglütinasyon testi ile romatoid faktör (RF) araştırıldı ve 36 serumun 22 sinde 20-160 IUlml. arasında değişen konsantrasyonlarda RF saptandı. RSV IgM antikoru pozitif bulunan 36 serumda Staphylococcus aureus Cowan 1 susu ile IgG absorbsiyonu yapıldı ve RSV IgM ELISA testi tekrarlandı. RSV IgM antikorları sadece 11 serumda pozitif bulun du. Bulgularımız; Hep-2 hücre kültüründe ürettiğimiz RSV antijenleri nin kullanılmasıyla uygulanan ELISA 'nın güvenilir olduğunu, ticari ELISA kitlerinden 20 ile 40 kat daha ucuza malolabileceğini ve ayrıca ELISA IgM testindeki RF ile ilgili yalancı pozitifliğin önemli olduğunu ve testten önce absorbsiyonun gerekliliğini göstermektedir. 30
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) was applied by the use of antigens obtained by the production of Respiratory Syncytial Virus fRSV 8285) strain in Hep-2 cell line and RSV LgG and RSV IgM antibodies were investigated in USO sera samples obtained from different age groups. RSV IgG and RSV IgM antibodies were found positive in U02 sera (82 %) and in 36 sera (6. 7 %) respectively. Romatoid factor (RF) was investigated by latex agglutination test applied in 36 sera in which RSV IgM antibodies were found positi ve, and RF was detected in the concentrations varied from 20 to 160 IU/ml in the 22 out of 36 sera. IgG absorbtion was done by Staphylococcus aureus Cowan 1 strain in 36 sera in which RSV IgM antibodies were found positive and RSV ELISA IgM test was repeated, and RSV IgM antibodies were found posi tive only in 11 sera. Our findings indicate that ELISA applied by the use of RSV anti gens which we produced in Hep-2 cell line is reliable, and that it may cost 20 to UO times less than the commercial ELISA kits, and that, furthermore, the false positivity related to RF in ELISA IgM tests is important and IgG absorption is necessary. 31