Herpes simplex virus tip I antikorları araştırılmasında ELISA yönteminin uygulanması
Aplication of enzyme Linked İmmunosorbent Assay (ELISA) in investigation of antibodies agains herpes simplex type I virus
- Tez No: 30117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KOCABEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
VI. ÖZET Herpes simplex virus tip-1 (HSV-1) antikorlarının saptanması ama cıyla HSV-1 ile enfekte BHK-21 hücre lizatları, Enzyme Linked Immuno Sorbent Assay (ELISA) testinde antijen olarak kullanıldı ve daha önce Ismunit HSV-1 ELISA IgG ve IgM test kitleriyle test edilen 313 serumda HSV-1 antikorları araştırıldı. ELISA çalışmalarımızda peroksidaz ve alkalen fosfataz enzimi ile işaretli anti human IgG ve IgM (Sigma) konjugatları kullanıldı. 313 serumda HSV-1 IgG testi için ortalama absorbans değerleri Ismunit kitleriyle 0.903 iken, peroksidazlı konjugat ile 0.895 ve alka len fosfatazlı konjugat ile ise 0.738 olarak saptandı. Ismunit ELISA kitleri ile 293 serumda (% 93. S), peroksidazlı kon jugat ile 296 serumda (% 9U.6) ve alkalen fosfatazlı konjugat ile 28? serumda (% 91. 7) HSV-1 IgG antikorları pozitif bulundu. Bu üç testten alınan pozitif sonuçlar mükemmel bir korelasyon gösterdi. 313 serumda, HSV-1 IgM testi için ortalama absorbans değeri Is munit kitleriyle 0.21*2 iken, peroksidazlı konjugat ile 0.260, alkalen fosfatazlı konjugat ile 0.255 olarak bulundu. Ismunit ELISA kitleri ile 56 serumda (% 17.9), peroksidazlı konju gat ile 56 serumda (% 17.9) ve alkalen fosfatazlı konjugat ile 58 se rumda (1o 18.5) HSV-1 IgM antikorları pozitif bulundu. HSV-1 antikorlarının saptanmasında uyguladığımız ELISA testleri nin güvenilir olduğu ve rutin çalışmalarda kullanılabileceği sonucuna varıldı. Fiat yönünden karşılaştırıldığında uyguladığımız ELISA testi ticari ELISA kitlerinden 30 kat daha ucuz bulundu. 2k
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY BHK-21 cell lysates, infected by Herpes simplex virus type 1 (HSV-1J, were used as antigens in Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISAJ to investigate antibodies against HSV-1 in 313 sera which were tested before with Ismunit HSV-1 ELISA IgG and IgM kits. In our ELISA studies peroxidase and alkaline phosphatase label led anti human IgG and IgM ( Sigma J have been used. In HSV-1 IgG tests while mean absorbance value was 0.903 with Ismunit ELISA kits, 0.895 and 0.738 mean absorbance values were de tected with peroxidase and alkaline phosphatase respectively. On the other hand HSV-1 IgG antibodies were found positive in 293 sera (93.6 %) with Ismunit ELISA kits, in 2% sera (9U.6 V with peroxidase, and in 28? sera (91. 7 %) with alkaline phosphatase conju gates. Positive results obtained from these three tests showed excellent correlation among them. In 313 sera, while mean absorbance value with Ismunit kits for HSV-1 IgM test was Q.2h2, it was detected as 0.260 with peroxidase conjugates and 0.255 with alkaline phosphatase conjugates. HSV-1 IgM antibodies were found positive in 56 sera (17.9 %J with Ismunit ELISA IgM tests, in 56 sera (17.9 %) with peroxidase and in 58 sera (18.5 %) with alkaline phosphatase conjugates. It was concluded that, for detecting both IgG and IgM antibodies against HSV-1, our ELISA tests are reliable and will be used in routine studies. Compared from commercial viewpoint, ELISA test we used approxi mately 30 times cheaper than ELISA kits. 25