Dizel egzoz partiküllerinin insan nazal epitelhücrelerinin inflamatuar parametrelerine etkisi
Effects of dıesel exhaust partıcles on ınflammatory parameters of human nasal epıthelıal cells
  1. Tez No: 301182
  2. Yazar: AYŞE BİLGE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAYRAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Allerjik Hastalıklar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Epidemiyolojik çalışmalar partiküler hava kirliliği ile allerjik hava yolu hastalıklarındaki artış arasında bir ilişki göstermesine rağmen, altta yatan mekanizmalar yeterince bilinmemektedir. Çalışmamızda, allerjik riniti ve nazal polipi olan ve olmayan (kontrol) bireylerin eksplant hücre kültür yöntemi ile elde edilen primer nazal epitel hücre (NEH) kültürlerinde dizel egzoz partikülleri (DEP)'nin bu hücrelerden interlökin (IL)-8, granülosit-makrofaj koloni stimüle edici faktör (GM-CSF), normal T hücreleri tarafından sekrete edilen ve düzenlenen medyatör (`regulated on activation, normal T-cell expressed and secreted', RANTES) ve soluble interselüler adezyon molekülü-1 (sICAM-1) salınımı üzerine olan etkilerini araştırmayı amaçladık. Primer NEH kültürleri 0-100 µg/ml DEP varlığında 24 saat ile inkübe edildi ve hücre kültür süpernatantlarındaki IL-8, GM-CSF, RANTES ve sICAM-1 düzeyi ELISA kitleri ile ölçüldü. Primer NEH kültürlerinin kültür vasatına IL-8, GM-CSF ve RANTES salgıladıklarının gözlenmesine rağmen, sICAM-1 varlığı tespit edilemedi. Atopik ve non-atopik polip dokularından elde edilen NEH kültürlerinde kontrol grubuna göre daha yüksek miktarda IL-8, GM-CSF ve RANTES salınımı gösterildi. Atopik polipli kültürlerden IL-8 ve RANTES salınımı non-atopik kültürlerle karşılaştırıldığında anlamlı olarak yüksekti. DEP, 10-100 µg/ml konsantrasyonlarda allerjik rinitli ve polipli dokulardan elde edilen NEH'den IL-8, GM-CSF ve RANTES salınımını etkilemezken, sadece 100 µg/ml DEP kontrol grubu NEH'den IL-8 salınımını anlamlı olarak baskıladı. Çalışmamızın bulguları, polip dokusundan elde edilen NEH kültürlerinin yüksek düzeyde inflamatuar mediyatör salgılama potansiyeline sahip olduklarını, bu durumun atopik poliplerde daha belirgin olduğunu ve farklı patolojilere sahip bireylerin NEH'nin DEP'e cevabında farklılıklar olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Although epidemiological studies have demonstrated an association between particulate air pollution and an increase in the prevalence of allergic respiratory diseases, the underlying mechanisms are not fully understood. In the present study, we aimed to investigate the effects of diesel exhaust particles (DEP) on the release of interleukin (IL)-8, granulocyte-macrophage colony-stimulating factor (GM-CSF), regulated on activation, normal T-cell expressed and secreted (RANTES) and soluble intercellular adhesion molecule-1 (sICAM-1) from primary nasal epithelial cell (NEC) cultures from non-atopic non-rhinitic subjects (control), patients with allergic rhinitis and nasal polyposis using an explant cell culture technique. Primary NEC cultures have been incubated with 0-100 µg/ml DEP for 24 hours, and IL-8, GM-CSF, RANTES and sICAM-1 were measured by ELISA kits in the culture supernatants. Although the release of IL-8, GM-CSF and RANTES was measured in the culture supernatant, sICAM-1 was not detected. NEC cultures obtained from atopic and non-atopic polyp tissues released higher amounts of IL-8, GM-CSF and RANTES as compared to cells of control subject. Additionally, the levels of both IL-8 and RANTES was significantly gretaer in NEC cultures of atopic polyps comparing to cultures of non-atopic polyps. DEP, at concentrations of 10-100 µg/ml, did not effect the release of IL-8, GM-CSF and RANTES from NEC cultures obtained from allergic rhinitics and nasal polyps, however, only 100 µg/ml DEP significantly decreased the release of IL-8 from NECs of controls. Our results suggest that NEC cultures obtained from nasal polyps have the potential to release higher levels of inflammatory mediators, and that this is more prominent in atopic polyps. Furthermore, NEC from subjects with various pathologies may respond differently to DEP.