Prostat kanseri nedeniyle takip edilen hastalarda androjen reseptör geni G1733a polimorfizminin araştırılması
Investigation of the androgen receptor gene G1733a polymorphism in patients with prostate cancer
  1. Tez No: 301189
  2. Yazar: ÖMER FARUK YAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET METİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Prostat kanseri multifaktöriyel bir hastalıktır; ortaya çıkışında ırksal ve etnik farklılıklar, ileri yaş, sigara ve alkol kullanımı, beslenme, ve prostat kanseri aile öyküsü gibi genetik temelli bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Prostat kanserinin gelişimi ve ilerlemesindeki moleküler mekanizmalar daha tam olarak aydınlatılamamasına rağmen, etkili olan bazı genetik ve epigenetik değişiklikler bildirilmiştir. Bu değişikliklere örnek olarak Androjen Reseptör geninde meydana gelen G1733A polimorfizmi verilebilir.Prostat kanseri gelişiminde AR geninin etkisini saptayabilmek için 49 prostat kanserli ve 47 sağlıklı, toplam 96 olgu çalışmaya dahil edildi; ve kanları alınarak G1733A polimorfizmi araştırıldı.G1733A polimorfizm analizinde, çalışma grubunu oluşturan 49 prostat kanseri olgusundan 17' sinde polimorfizm saptandı.Kontrol grubunu oluşturan 47 sağlıklı olgudan 4' ünde polimorfizm saptandı.Analiz sonuçlarına göre, prostat kanserli olgularda, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptandı.Sonuç olarak, Androjen Reseptör geninde meydana gelen bozuklukların prostat kanseri etyolojisinde önemli bir yeri olduğu düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
Postate cancer is a multifactorial disease; some genetically based risk factors like ethnic and racial differences, high age, smoking and alcohol usage, diet, and family prostate cancer history are involved in its evolution.Although the molecular mechanisms behind the evolution and progression of prostate cancer are not completely solved yet, some genetic and epigenetic differences were reported. One can give the G1733A polymorphism of the AR gene as an example for these differences.To study the role of the AR gene in prostate cancer evolution a total of 96 cases, consisting of 49 prostate cancer and 47 healthy individuals, were included to the study; and G1733A polymorphism were examined in their blood.After the analysis of the G1733A polymorphism, 17 cases from 49 in the working group were found . From the 47 cases in the control group 4 were found to polymorphism.When the results from the working and control groups were compared, a statistically significant difference was found between both groups.