Arginin ve kalsiyum karbonat içeren hassasiyet patı ile Er:YAG lazer kombinasyonunun dentin hassasiyeti üzerindeki etkisinin in vitro olarak incelenmesi
Effect of in-office desensitizing paste containing 8% arginine and calcium carbonate and Er:YAG laser on dentinal tubules: a scanning electron microscope examination
  1. Tez No: 301188
  2. Yazar: OGÜL LEMAN TUNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, %8 arginin ve kalsiyum karbonat içeren bir hassasiyet patı(Colgate® Sensitive Pro-Relief?) ile Erbium-Doped Yttrium Aluminium Garnet(Er:YAG) lazerin tek başlarına veya kombine bir şekilde, çekilmiş dişlerden elde edilendentin örneklerinde, dentin tübüllerinin kapanması üzerine etkilerinin ScanningElectron Microscope (SEM) kullanılarak incelenmesi amaçlandı.Çalışmaya çekilmiş gömülü 3. molar dişlerinden elde edilen kesitlerdenhazırlanan 40 dentin örneği dahil edildi ve her biri 10 örnekten oluşan 4 farklı grubaayrıldı. Tüm dentin örneklerinin yüzeyine önce %1'lik sitrik asit uygulanarak smeartabakası kaldırıldı ve dentin tübül girişlerinin açığa çıkması sağlandı. Daha sonra I.gruptaki dentin örneklerine herhangi bir işlem uygulanmadı ve bu grup kontrol grubunuoluşturdu. II. gruptaki örneklere Er:YAG lazer (30 Hz, 60 mj/pulse, 10 sn) ve III.gruptaki örneklere %8 arginin ve kalsiyum karbonat kombinasyonu içeren hassasiyetpatı uygulandı. IV. gruptaki örneklere ise %8 arginin-kalsiyum karbonat kombinasyonuiçeren hassasiyet patını takiben Er:YAG lazer tatbik edildi. Tüm dentin örnekleri, dentintübüllerinin tıkanması ve yüzey morfolojisi açısından SEM ile incelendi.Gruplar arası kıyaslamada açıkta kalan dentin tübüllerinin çapı, açıkta kalan tübülsayısı ve 100 ?m2 başına düşen tübül sayısı olarak elde edilen en fazla değerlerinsırasıyla grup I, grup III, grup II ve grup IV'de sıralandığı görüldü. Bu çalışmada eldeedilen sonuçlar uygulanan tüm tedavi seçeneklerinin, dentin tübüllerinin kapanmasındave daralmasında etkili olduğunu, kombine tedavi uygulanan grupta ise daha belirgin birkapanma izlendiğini, tek başına Er:YAG lazer ile kombine tedavinin dentin hassasiyetitedavisinde etkili olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the occluding effect of Erbium:Yttrium-Aluminum-Garnet (Er:YAG) laser and a desensitizing paste containing 8% arginine andcalcium carbonate for in-office application (Colgate® Sensitive Pro-Relief?) alone orin combination on human dentinal tubules by Scanning Electron Microscope (SEM).Fourty dentine specimens obtained from extracted impacted 3rd molars wereincluded in this study and were divided into 4 groups each containing 10 dentinespecimens. 40 specimens were processed with 1% citric acid to eliminate the smearlayer and expose dentinal tubule orifices. No treatment was applied to the dentinesamples in group I which served as the control group. Samples in group II wereirradiated with Er:YAG laser (30 hz, 60 mj/pulse, 10 seconds) and in-officedesensitizing paste containing 8% arginine-calcium carbonate was applied to thesamples in group III.In group IV, a combination of in-office desensitizing pastecontaining 8% arginine-calcium carbonate followed by Er:YAG laser was applied to thesamples. All the dentinal samples were evaluated with SEM for dentinal tubularocclusion and surface morphology.Intergroup comparisons showed that the diameters and the number of the opendentinal tubules, and a maximum number of values obtained as tubules number per100 ?m2 were observed in group I, group III, group II and group IV in decreasingorder. The results obtained in this study showed that all treatment alternatives wereable to occlude and narrow dentinal tubules. On the other hand, a more pronouncedocclusion was obtained in the combined treatment group whereas no statisticallysignificant difference was noted in the group with Er:YAG laser only and thecombined treatment group.Our results indicate that Er:YAG laser only group and the combined treatmentgroup can occlude tubules partially and totally, and therefore these treatmentmodalities may reduce patients? hypersensitivity symptoms.