Ratlarda uzun dönem Bisfenol A kullanımı üzerine alfa-tokoferol ve alfa-lipoik asit'in etkileri
Effects of alpha-tocopherol and alpha-llipoic acid on long-term BPA administration in rats
  1. Tez No: 301195
  2. Yazar: AYŞEGÜL BAHADIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHATTİN AVCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günlük yaşamımızda geniş bir kullanım alanına sahip olan plastik malzemelerin yapısında yer alan Bisfenol A (BPA), özellikle evsel ürünlerde, yiyecek içecek kaplarının iç kaplamasında, tıbbi ve diş tedavi malzemelerinde kullanılmaktadır. BPA, yüzey gerilimini azaltıcı özellikleri nedeniyle endüstriyel alanda sıkça kullanılan alkilfenollere ait toksik bir bileşiktir. Besin zinciriyle, içme sularıyla, inhalasyon yoluyla insan vücuduna alınmaktadır. BPA maruziyetiyle birlikte kandaki düzeyinin yükselmesi yağda çözünür özelliği nedeniyle dokularda birikimine sebep olmaktadır. Dokulardaki BPA birikiminin oksidatif hasara yol açtığı çeşitli çalışmalarla gösterilmiştir. Günümüz yaşamında maruz kaldığımız bir çok toksik maddenin etkilerine karşı antioksidanların önemi giderek artmaktadır.Yaptığımız çalışmada güçlü antioksidanlar olan alfa tokoferol (?-TF) ve alfa lipoik asitin (?-LA), BPA'ya bağlı ortaya çıkması muhtemel oksidatif hasardan korunmadaki öneminin araştırılması amaçlandı. Her biri on rattan oluşan beş grup oluşturuldu. I.grup kontrol grubu olarak belirlendi. Kontrol grubu dışındaki dört gruba 30 gün süreyle oral gavaj yoluyla 25 mg/kg/gün BPA uygulandı. II. gruptaki ratlara yalnızca BPA uygulanırken, III. gruba BPA ile birlikte 100 mg/kg/gün ?-LA, IV.gruba BPA ile birlikte 20 mg/kg/gün ?-TF, V. gruba ise BPA ile birlikte 100 mg/kg/gün ?-LA ve 20 mg/kg/gün ?-TF kombine olarak uygulandı.Çalışmamızın sonunda, lipid peroksidasyonu ürünü olan Malondialdehit (MDA), Protein Oksidasyon Ürünleri (AOPP) ve Nitrik Oksit düzeyleri ile antioksidan enzimlerden Glutatyon peroksidaz (GPx) ve Paraoksonaz (PON1) düzeyleri ölçülerek istatistiksel olarak değerlendirildi.Beyin dokusu ve serum örneklerinde BPA uygulanan grup, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında protein oksidasyonu ürünleri (AOPP) ve nitrik oksit (NO) düzeylerinde, antioksidan enzimler glutatyon peroksidaz (GPx) ve paraoksonaz düzeylerinde (PON1) istatistiksel olarak herhangi bir farklılık tespit edilmedi. Lipid peroksidasyon düzeylerinde (MDA) ise beyin dokusu ve serum örneklerinde istatistiksel olarak anlamlı artış görüldü (p0,05), kullandığımız antioksidan maddelerin BPA'nın ortaya çıkardığı oksidatif hasarı geri çevirdiğini düşündürmektedir. Ancak elde ettiğimiz bulgular ?-LA ve ?-TF'ün ayrı ayrı ya da kombine kullanımlarının birbirlerine herhangi bir üstünlüğünün olmadığını gösterdi.Sonuç olarak, endüstriyel alanda sıkça kullanılan ve çevresel olarak da maruz kaldığımız toksik bir kimyasal madde olan BPA'nın beyin dokusu ve serum düzeyinde lipit peroksidasyonuna sebep olduğunu tespit ettik. ?-LA veya ?-TF'ün uyguladığımız dozlarda BPA'nın sebep olduğu hasarın geri çevrilmesinde etkin olduğunu, ancak bu iki antioksidanın birbirlerine bir üstünlüğü olmadığını ve kombine kullanımlarının bir avantaj sağlamadığını belirledik.Anahtar Kelimeler; Oksidatif stres, Antioksidanlar, Bisfenol A, Alfa Lipoik Asit, Alfa Tokoferol, Malondialdehit.
Özet (Çeviri)
Bisphenol A (BPA) especially used as a building block of plastic materials such as inner lining of food and beverage containers, medical materials, dental sealents and composites and in the other domestical products is a toxic material. BPA is from one of the groups of alkylphenols which are widely used as surfactants in domestic and industrial products. Humans are exposed to BPA primarily through the food cycle, domestic water and inhalation. Exposure to BPA cause to the increase of the serum BPA concentration and bioaccumulation within the tissues by virtue of its lipophilic nature. There are several literatures about the oxidative stress induced by BPA?s bioaccumulation within the tissues. Importance of the antioxidants which are used against the toxic effects of several materials in the daily life rise in recently.The aim of our study was to investigate whether administration of the alpha lipoic acid (?- LA) and alpha tocopherol (?-TF) antioxidants can prevent the probable oxidative stress induced by BPA. The rats were divided into five groups including ten rats in each group. The first group was defined as a control. In the other groups, BPA (25 mg/kg/day) was administrated by intragatric lavage to rats for 30 days. The second group was administrated by only BPA, ?- LA (100 mg/kg/day ) was administrated along with BPA in the third group, ?-TF (20 mg/kg/day) was administrated along with BPA in the fourth group, ?- LA and ?-TF combination was administrated along with BPA in the fifth group.At the end of the study, the levels of Malondialdehid (MDA) as a product of lipid peroxidation, the advanced oxidation protein products (AOPP), nitric oxide (NO) and the antioxidant enzymes Glutathione Peroxidase (GPx) and Paraoxonase (PON1) were determined. Data was evaluated statistically.No significant difference was observed for the levels of AOPP, NO, GPx and PON1 in rats through by only BPA compared to the control group. The lipid peroxidation levels of only BPA group were significantly higher than the control group of the rat brains and sera (p< 0.05). There was a significant decrease compared with only BPA administrated group (p< 0.05) with the ?-LA and ?-TF administrated along with BPA groups but no significant decrease compared with control group in sera (p> 0.05). These findings revealed that the coadministration of ?- LA and ?-TF along with BPA reversed the effects of BPA induced oxidative stress within the sera. In conclusion, our data suggested that there was no significant difference between the administration of only ?-LA/?-TF and combination along with BPA. These antioxidants didn?t have any priority to each other and combined administration had no advantage.As a result, we revealed that BPA, a toxic chemical material often used in industry and exposed environmentally, induces lipid peroxidation at rat brains and sera. At these dosages, ?-LA and ?-TF had protective effect against oxidative stress induced by BPA but combined administration had no advantage.Key Words; Oxidative stress, Antioxidants, Bisphenol A, Alpha Lipoic Acid, Alpha Tocopherol, Malondialdehid.