Alt ekstremite tutulumu olan osteoartrit ve romatoid artrit hastalarının ağrı, yaşam kalitesi ve fonksiyonel düzey açısından karşılaştırılması
Comparison of osteoarthritis and rheumatoid arthritis patients with lower extremity involvement in terms of pain, quality of life and functional level.
- Tez No: 301196
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN ULUS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Giriş:Bu çalışmanın amacı alt ekstremite tutulumu olan osteoartrit (OA ) ve romatoid artrit (RA) hastalarında ağrı, alt ekstremite fonksiyon bozukluğu ve yaşam kalitesini değerlendirmek ve ağrı, fonksiyonel disabilite ve yaşam kalitesi ölçümleriyle hastalığın etkilerini bu hastalarda karşılaştırmaktı.Gereç ve Yöntem:Çalışmaya alt ekstremite tutulumu olan 42 OA ve 42 RA hastası ve 42 sağlıklı kontrol alındı. Bütün katılımcılarda; istirahat ve aktivite ağrısı vizüel analog skala (VAS) ile fonksiyonel performans 6 dakika yürüme testi (6DYT) ile fonksiyonel kapasite Romatizma ve Artrit sonuç skoru (RAOS) ile yaşam kalitesi kısa form 36 (KF-36) ile değerlendirildi. Tüm hastalarda eritrosit sedimantasyon hızı (ESH) ve C-reaktif protein (CRP) düzeyleri not edildi. RA hastalarında Hastalık Aktivite Skoru (DAS-28) ve OA hastalarında Kellgren-Lawrence skoru hesaplandı.Bulgular:Tüm katılımcılar 40 ve 71 yaşları arasındaydı ve yaş ortalaması 52.65 ± 7.17 yıldı. Hastalar kontrol grubundan daha fazla istirahat ve aktivite ağrısı rapor ettiler (p0.05). Her 3 grup arasında 6DYT zamanları açısından anlamlı istatistiksel fark yoktu (p>0.05). Enerji ve genel sağlık dışında KF-36'nın tüm parametreleri OA ve RA hastalarında kontrol grubundan belirgin olarak düşüktü (p0.05).OA hastalarında VAS ağrı skorları ile RAOS alt parametreleri ve KF- 36 parametreleri (fiziksel fonksiyon, ağrı) arasında negatif korelasyon vardı (p0.05), RAOS günlük yaşam, spor eğlence, toplam paremetreleri açısından anlamlı fark saptandı (p0.05).Sonuç:Bu çalışmanın sonuçları alt ekstremite tutulumu olan OA ve RA hastalarının romatolojik hastalığı olmayan kişilerle kıyaslandığında daha fazla ağrı, fiziksel dizabilite ve azalmış yaşam kalitesine sahip olduğunu göstermektedir. OA ve RA hastalarının her ikisinde de ağrı şiddeti, disabilite seviyesi ve yaşam kalitesi seviyesi benzer bulundu. OA ve RA hastalarında hastalığın etkilerinin benzer olduğu ve bu hastalıkların hastaların yaşam kalitesi ve fonksiyonel kapasitesi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğu sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction:The aim of this study was to evaluate the pain, lower extremity dysfunction, and quality of life (QoL) in osteoarthritis (OA) and rheumatoid arthritis (RA) patients with lower extremity involvement; and to compare the burden of disease, assessed by measures of pain, functional disability, and OoL in these patients.Material and Methods:Forty two OA and 42 RA patients with lower extremity involvement, and 42 healthy controls were enrolled in the study. Pain at rest and activity by visual analogue scale (VAS), functional performance by 6 minute walking test (6MWT), functional capacity by Rheumatoid and Arthritis Outcome Score (RAOS), quality of life by short form-36 (SF-36) were assessed in all participants. In all patients, levels of erythrocyte sedimatation rate (ESR) and C-reactive protein (CRP) were noted. In RA patients, the disease activity score-28 joint count (DAS-28) and in OA patients the Kellgren-Lawrence (KL) score were calculated.Results:All participants were aged between 40 and 71 years, with a mean age of 52.65 ± 7.17 years. Patients reported more pain at rest and activity than controls (p0.05). There was no statistically differences in three groups in terms of 6MWT (p>0.05). All parameters of SF-36 except for vitality and general health were significantly lower in OA and RA patients than in controls (p0.05). In OA patients there were negative correlations between VAS pain, and RAOS subscales and SF-36 parameters (physical functioning, bodily pain) (p0.05), RAOS scores (activity of daily living, sport and recreation, total) were siginificantly lower in patients with KL stage 3 than patients with KL grade 2 (p0.05).Conclusion:The results of this study demonstrated that OA and RA patients with lower extremity involvement had more pain, physical disability, and diminished quality of life when compared to subjects without rheumatologic disorder. In both OA and RA patients; severity of pain, level of disability, and level of quality of life were similar. It can be concluded that in OA and RA, the burden of diseases may be similar and they may have a negative impact on patients? functional capacity and quality of life.