Kemiricilerde intrapankreatik kanalların ışık mikroskobu düzeyinde çeşitli histokimyasal yöntemlerle gösterilmesi
The Investigation of intrapancreatic ducts of the rodents at light microscopic level by several histochemical methods
  1. Tez No: 30121
  2. Yazar: KİFAYET DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKEN ÖRS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Histoloji ve Embriyoloji) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kemiricilerden tavşan, kobay ve sıçanda pankreas dış salgısını duodenuma taşıyan intrapankreatik kanal sistemleri, ışık mikros kobu düzeyinde çeşitli histokimyasal yöntemlerle (Hematoksilen-Eosin, Periodic-Acid Schiff ve Mallory'nin Aniline Blue boyalarıyla) karşılaş tırmalı olarak araştırıldı. intrapankreatik kanallar; interkalated, küçük ve büyük tip intra- lobüler, küçük ve büyük tip interlobüler olmak üzere beş gruba ayrılarak incelendi. Kanal epitelinin interkalated kanaldan interlobüler kanala doğ ru gidildikçe yassıdan prizmatik epitele değiştiği saptandı. Ayrıca büyük tip intralobüler ve interlobüler kanallarda, bazalde yerleşik bazal hücre lerin varlığı, kanal epitelinin yer yer yalancı çok katlı (psödostratifiye) görünümüne nedendir. Bunların yanında benzer yerleşimli, yine kısa boylu, sitoplazmaları boyanmamış parlak hücrelerin varlığı dikkati çekti. Bu boya ma yöntemleriyle fırçamsı hücreler ayırt edilemedi. Goblet hücreleri inter lobüler kanallarda giderek artan sayıda bulundu. Tavşana göre kobayda da ha çok, sıçanda ise daha az sayıda gözlendi. Sonuç olarak, her üç kemiricinin intrapankreatik kanal sistemleri nin histolojik yapıları, uygulanan histokimyasal yöntemlere göre, karşı laştırıldığında birbirlerinden çok belirgin farklılıklar göstermedikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the structures of the intra pancreatic duct systems of the rabbit, guinea-pig and rat are studies and compared by several histochemical methods (Hematoxylin-Eosin, Periodic-Acid Schiff and Mallory's Aniline Blue stains). The intrapancreatic ducts are divided into five groups, as inter calated, small and large intralobular, small and large interlobiiler. The epithelium 1 inning the ducts are observed to change from squamous to columnar as it is moved from the intercalated to interlobular ducts. Also, in some regions, because of the presence of the short basal cells, the epithelium of the large intralobular and interlobular ducts appeared as pseudostratified. Besides these, there were also some unstained, light cells at the same localisation as the basal cells. The brush cells could not be identified with these staining methods. The goblet cells, in the interlobular ducts, are observed in gradually increasing numbers. They were more numerous in the guinea-pig and less in the rat when compared with the rabbit. As a conclusion, it is found that the histologic structures of the intrapancreatic ducts of rabbit, guinea-pig and rat did not show significant differences when studies and compared with the above mentioned histochemical methods.