Çorum ili civarında yayılış gösteren kemiricilerde (Ordo:Rodentia) kene enfestasyonunun ve kırım kongo kanamalı ateşi (KKKA) taşıyıcılığının araştırılması
Researches on the tick infestation and the vectoring of crimean congo hemorrhagic fever (CCHF) on rodents (Ordo:Rodentia) in Çorum province
  1. Tez No: 284953
  2. Yazar: CEREN TİLGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada Çorum ili ve çevresinden elde edilen kemiricilerde kene enfestasyonu ve kemirgenlerin kanında Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) etkeninin varlığı araştırıldı. Arazi çalışmalarında toplam 19 adet kemirici örneği elde edildi; bunlardan 9 tanesi Apodemus flavicollis, 5 tanesi Mus sp., 4 tanesi Microtus lydius ve 1 tanesinin de Cricetulus migratorius türlerine ait olduğu saptandı. Bu türlerden kene enfestasyonuna Apodemus flavicollis ve Microtus lydius türlerinde rastlandı. Çalışılan örneklerde Ixodes ve Haemaphysalis cinslerinin larva ve nimf formlarının enfestasyon yaptığı belirlendi. Elde edilen 9 Apodemus flavicollis örneğinde Ixodes ve Haemaphysalis cinslerine ait larva ve nimf formlarına rastlanırken Microtus lydius'un 2 örneğinin 1 tanesinde Ixodes cinsinin nimf formu olmak üzere 1 adet keneye rastlanmıştır. Elde edilen 2 tane Mus sp. örneğinde ise keneye rastlanmamıştır. Yakalanan kemiricilerin kanları alınıp santrifüj yöntemiyle serumlarına ayrıldı. Bu serum örnekleri ile virüs varlığı araştırılmak üzere ELISA testi uygulandı. Bu testin verimli sonuçlar vermemesi üzerine Real Time PCR yöntemi denendi. Uygulamanın sonucunda bütün örneklerin negatif sonuç verdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, tick infestation and Crimean Congo Hemorrhagic Fever (CCHF) agents were investigated in rodents which were captured from Çorum province. Totally 19 rodent samples were obtained; 9 of them were Apodemus flavicollis, 5 Mus sp., 4 Microtus lydius and 1 Cricetulus migratorius. In these specimens, tick infestations were found only in Apodemus flavicollis and Microtus lydius species. These ticks were; larval and nymphal forms of the genus Ixodes and larval and nymphal forms of the genus Haemaphysalis. Seven specimens of Apodemus flavicollis were found to be infested by the genera Ixodes and Haemaphysalis larval and nymphal forms, whereas one of the 2 Microtus lydius were only infested by lnymphal form of the genus Ixodes. There were no ticks found Mus sp. samples. Eleven rodents bloods were seperated from their seras in order to determine the presence of the virus in these sera samples using ELISA test. This test didn?t give effective results therefore Real Time PCR method was applied to the sera samples. Finally, test results were indicated that all of the sera samples were given to the negative results.